Święto Obon – czas urlopów w Japonii

  360

  Dlaczego najważniejsze dworce i lotniska w japońskich miastach przechodzą obecnie oblężenie przez tłumy turystów? W Japonii rozpoczął się okres wakacyjnych wyjazdów urlopowych, związany z corocznym świętem Obon.

  Obon to buddyjskie święto, obchodzone w celu uczczenia pamięci o przodkach. Japończycy wierzą, że w tym czasie duchy zmarłych wracają na ziemię, aby odwiedzić krewnych. Tradycyjnie przed domami wywiesza się lampiony, które mają prowadzić przodków. Z uroczystościami związane są również zwyczaje takie jak taniec bon i odwiedzanie grobów.

  Obchody święta przypadają na środek sierpnia i stanowią jedną z niewielu okazji do urlopu dla pracujących Japończyków. Przez okres nieco dłuższy niż tydzień obywatele całego kraju wyjeżdżają masowo na wczasy. Jest to jedyna okazja do letniego wypoczynku poza Złotym Tygodniem – okresem urlopów w maju.

  W tym roku głównymi wakacyjnymi celami Japończyków okazują się być północna wyspa Hokkaido oraz tropikalna Okinawa. Bilety na loty oraz szybkie pociągi z dużych miast, takich jak Tokio, rezerwowano z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

  Duże oblężenie przeżywają również międzynarodowe lotniska, takie jak Narita w pobliżu Tokio i Kansai w Osace. Japończycy chętnie udają się na zagraniczne wycieczki, a ich podróże przypadają w szczególności na czas między 10 a 20 sierpnia. Zdaniem operatora lotniska Narita, w czwartek 10 sierpnia, za granicę ma zamiar wylecieć około 55 600 osób. Szacuje się, że całkowita liczba podróżnych, zarówno wylatujących, jak i przylatujących, znacznie przekroczy milion w szczytowym okresie dziesięciu dni. Przedstawiciele lotniska Kansai przewidują, że z ich usług w ciągu najbliższych dni skorzysta około 728 500 pasażerów. W sam czwartek, będący najbardziej pożądanym przez podróżnych dniem na rozpoczęcie wczasów, na lotnisku ma pojawić się 35 100 osób.

  Urlopowicze pozostający w Japonii masowo wyjeżdżają z dużych miast. Wielu z nich decyduje się na podróż szybką koleją lub samochodem do centralnych regionów kraju. Wiąże się z tym zwiększony ruch na drogach, którego największe natężenie przewidywane jest na 11 sierpnia.

  (mm)

  PODZIEL SIĘ

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here