Zmiany w japońskiej kulturze pracy?

887

Pod koniec ubiegłego roku 24-letnia Matsuri Takahashi popełniła samobójstwo wkrótce po rozpoczęciu pracy dla wpływowej agencji reklamowej Dentsu w Tokio. Jej śmierć związana z przepracowaniem wywołała w Japonii debatę na temat charakterystycznej dla tego kraju kultury pracy.

Dlaczego praca w japońskiej korporacji uznawana jest za tak wymagającą? Pracownicy spędzają w biurze długie nadgodziny, nie ośmielając się skończyć pracy jako pierwsi lub wyjść przed przełożonymi. Co piąta japońska firma potwierdziła w badaniach przeprowadzonych przez rząd, że niektórzy pracownicy spędzają w pracy ponad 80 dodatkowych godzin miesięcznie. Jak twierdzi rodzina tragicznie zmarłej Matsuri Takahashi, kobieta w ciągu trwającego 9 miesięcy zatrudnienia przepracowała ponad 100 dodatkowych godzin każdego miesiąca. Tak długi czas pracy w wielu przypadkach kończy się karoshi – śmiercią z przepracowania, wycieńczenie często prowadzi również do samobójstw.

W związku z trudną sytuacją pracowników w zeszłym tygodniu w Tokio odbyło się sympozjum, które obejmowało panel dyskusyjny poświęcony kulturze pracy w kraju i temu, czy należy ją zmienić. Celem reform ma być nie tylko skrócenie godzin pracy, ale również osiągnięcie większej produktywności. Biorąc pod uwagę demografię, Japończycy muszą pracować wydajniej, a spędzanie zbyt wielu godzin w biurze jest bezcelowe. Pracownicy obawiają się, że będzie ich brakować pod nieobecność w biurze, dlatego cały kraj odbywa wakacje w tym samym czasie. W maju wiele firm zamyka biura na okres Złotego Tygodnia, wiele osób bierze wtedy urlop. Drugi okres masowych urlopów przypada na święto Obon w połowie sierpnia.

Jakie pomysły na skrócenie czasu pracy przedstawili uczestnicy sympozjum? Jeden z dyrektorów z branży elektronicznej ogłosił, że jego firma będzie zachęcać do pracy zdalnej, ponieważ jej pracownicy spędzają co najmniej 2 godziny dziennie dojeżdżając do biura. Założyciel innej firmy pozbył się sal konferencyjnych, przez co spotkania stały się niemożliwe, a tym samym dzień roboczy uległ skróceniu. Kolejną zaproponowaną zmianą jest spostrzeżenie, że wyeliminowanie krzeseł spowodowałoby zmniejszenie czasu spędzonego na spotkaniach, a jednocześnie prowadziłoby do szybszego podejmowania decyzji.

Innym pomysłem, który zastosowano w firmie Rakuten, jest przeprowadzanie spotkań zarządu w języku angielskim, co pozwoliło na skrócenie ich czasu. Jednak biorąc pod uwagę, jak niski jest poziom znajomości języka angielskiego w Japonii, może nie być to najlepsza zmiana.

Również samorząd Tokio stara się świecić przykładem i zachęcić pracowników do powrotu do domu wcześniej, wyłączając światła o 20:00.

(mm)

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here