Praca zdalna sposobem na japoński pracoholizm?

1842

Kraj Kwitnącej Wiśni jest powszechnie uznawany za miejsce o najwyższym odsetku pracoholików na świecie. Wielu słyszało o tzw. karoshi – przypadkach śmierci z przepracowania. Praca zdalna ma pomóc rozwiązać ten problem.

Według danych, na które powołuje się The Guardian, w 2015 roku aż 2 159 Japończyków straciło życie z tego powodu. Ponieważ w Japonii nie istnieją prawne limity dotyczące nadgodzin, statystyki wspominają o liczbie 80 nadgodzin miesięcznie wykonywanych przez jedną piątą Japończyków. System zależności, jaki łączy japońskich pracowników często pozwala im jedynie na wykorzystanie połowy z przysługującego im urlopu, a kolektywistyczne podejście do pracy sprawia, że wiele dodatkowych obowiązków przyjmują na siebie w imię dobra firmy. Nie chcąc zawieść swoich przełożonych oraz współpracowników, dochodzi często do przepracowania. Biorąc pod uwagę niechęć do wykorzystywania zasłużonych urlopów, rząd japoński martwi się nie tylko o zdrowie mieszkańców, ale także o poprawę funkcjonowania miast w godzinach szczytu. Według japońskich władz do zmniejszenia tłoku miałaby przyczynić się praca zdalna, której dzień przypadałby 24 lipca.

Skąd taka data?

24 lipca to dzień planowanego otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Tokio mających odbyć się w 2020 roku. Przy około 900 tysiącach turystów przewidywanych na ten okres w stolicy, Japończycy mieliby przyzwyczaić się do pozostania w tym czasie w domach aby dodatkowo nie utrudniać sytuacji komunikacji miejskiej.

To szansa na widoczną poprawę

Akcję poparło aż 650 firm, co jest zaskakującym wynikiem przy dotychczasowym systemie pracy zdalnej popieranym jedynie przez 16 procent przedsiębiorstw. Jej wdrożenie nie tylko miałoby przełożenie na poprawę jakości życia japońskich pracowników, ale także na ich motywację, a w efekcie końcowym na wydajność ich pracy. Jest szansa, że to z kolei wpłynęłoby pozytywnie nawet na problem niskiego przyrostu naturalnego zabijającego rozwój japońskiej gospodarki oraz systemu emerytalnego.

Równowagę między życiem zawodowym i prywatnym Japończycy mieli już szansę odzyskać dzięki wprowadzonym 29 grudnia ustaleniom rządu, według których każdy pracownik mógł opuścić swoje miejsce pracy w wybrany piątek w miesiącu o godzinie 15 za dodatkowym bonusem finansowym. O faktycznych efektach tego pomysłu nie ma konkretnych informacji, dlatego szansą na widoczne zmiany jest właśnie nowy pomysł pracy zdalnej.

(nl)

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here