Korea Północna – plan wystrzelenia 4 pocisków na Guam

2280

Gen. Kim Rak Gyom, komandor Koreańskiej Armii Ludowej, przekazał w zeszłym tygodniu, że plan wystrzelenia „czterech pocisków Hwasong-12 o średnim zasięgu, które mają być kluczowym ostrzeżeniem dla US.” zostanie ukończony w połowie sierpnia b.r.

W piątek prezydent US. Donald Trump oświadczył, że jest gotowy rozpętać “ogień i furię, jakiej świat jeszcze nie widział” jeśli Pyongyang nie zrezygnuje z planu wystrzelenia pocisków. „Militarne rozwiązania (przeciwko Korei Północnej) są przygotowane, zaryglowane i gotowe do transportu” – zaznaczył.

W północnokoreańskim oświadczeniu wydanym w ub. tygodniu wskazano 3 japońskie prefektury, nad którymi przeleciałyby pociski –  Shimane, Hiroshima i Kochi. Japońskie Siły Samoobrony rozpoczęły instalację wyrzutni pocisków przechwytujących w bazach znajdujących się na tych obszarach.

Rzecznik Japońskich Sił Samoobrony przekazał, że na wodach między Japonią a Półwyspem Koreańskim zainstalowano także system ochronny Aegis, ale nie sprecyzowano jego dokładnej lokalizacji.

System Aegis jest w stanie wykryć 100 wrogich pocisków naraz i w tym samym czasie wystrzelić rakiety przechwytujące.

Południowokoreański minister obrony narodowej Song Young-moo przekazał, że armia kraju powinna zachowywać „pełną gotowość, by natychmiast odpowiedzieć ogromną siłą”.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało, że prezydent Xi Jinping powiedział Donaldowi Trumpowi: „Wszystkie zainteresowane strony powinny się wycofać i unikać słów oraz czynów, które będą prowadzić do dalszej eskalacji napięcia na Półwyspie Koreańskim”.

Angela Merkel określiła reakcję Trumpa jako „złą odpowiedź (na ten problem)”. Rosyjski Minister Spraw Zagranicznych Ławrow powiedział, że słowa Trumpa były „bardzo niepokojące”.

W związku z eskalacją napięcia w regionie, Centrum Informacyjne na Guamie (Guam’s Joint Information Center) przekazało mieszkańcom ostrzeżenie przed „nadchodzącym zagrożeniem rakietowym”.

W notatce zawarto takie wskazówki jak: „Nie patrz w rozbłysk ani w kulę ognia – może cię oślepić. Połóż się płasko na ziemi i zasłoń głowę. Jeśli eksplozja wydarzy się w odległości, może minąć nawet 30 sekund zanim poczujesz skutki fali uderzeniowej”.

Zgodnie z obliczeniami specjalisty bezpieczeństwa bazy George’a Charfaurosa, pocisk wystrzelony z Korei Północnej potrzebuje 14 minut, żeby dosięgnąć Guamu.

Pod koniec miesiąca mają się odbyć coroczne łączone ćwiczenia wojskowe Korei Południowej i USA nazywane Ulchi-Freedom Guardian. Specjaliści spodziewają się dalszego zaostrzenia konfliktu.

Agnieszka Pawnik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here