Netflix wykupił prawa do izraelskiej superprodukcji filmowej

433

Netflix kupił prawa do izraelskiego filmu Ariela Vromena. „The Angel” opowiada historię agenta Mosadu Ashrafa Marwana, który jako pierwszy ostrzegł Izrael przed egipskim atakiem w czasie wojny Jom Kippur w 1973 roku.

Jak podaje Haaretz, po raz pierwszy w historii Netflix wykupił prawa do izraelskiej produkcji, jeszcze podczas jej kręcenia. Zdjęcia do thrillera Ariela Vromena „HaMalach” („The Angel”) zakończą się w sierpniu 2018 roku.

Film oparty jest na prawdziwej historii Ashrafa Marwana, zięcia prezydenta Egiptu, Nasera, podejrzewanego o bycie podwójnym agentem. Zafrir Kochanovsky z TTV Productions powiedział, że historia Marwana zafascynowała go od początku: „Zacząłem ją badać i znalazłem książkę o życiu Marwana. Skontaktowałem się z autorem, rozpocząłem współpracę z francuską spółką produkcyjną i razem udaliśmy się do Netflixa. Spośród wielu scenariuszy wybrał nasz” – powiedział dla Haaretz.
Scenariusz oparty jest na hebrajskojęzycznej książce „The Angel: Ashraf Marwan, the Mossad and the Surprise of the Yom Kippur” autorstwa Uriego Bara-Josepha (w jezyku angielskim wydana jako „The Angel: The Egyptian Spy Who Saved Israel”).

Zdjęcia rozpoczęły się w Londynie w czerwcu. Później przeniosą się do Bułgarii i zakończą w Maroku. Marwana zagra holenderski aktor Marwan Kenzari i brytyjski aktor Toby Kebbell (znany z „Kong: Wyspa Czaszki”). Wśród obsady będą także Izraelczycy: Sasson Gabbaj (znany z roli rabina Shimona  w filmie „Viviane chce się rozwieść”), który zagra Anwara Sadata, Ori Pfeffer, Mickey Leon i Mali Levi. Kochanovsky mówi, że nie może ujawnić budżetu filmu. Variety podaje jednak budżet na około 12 milionów dolarów. Decyzja czy film „The Angel” będzie pokazywany jedynie na stronie Netflixa, czy także w kinach należy do amerykańskiego producenta.

Ashraf Marwan
Ashraf Marwan / CC0

Ashraf Marwan był egipskim biznesmenem i politykiem. W 1960 roku ożenił się z córką egipskiego prezydenta Nasera, Moną. Po jego śmierci był bliskim doradcą prezydenta Sadata.Podejrzewany o szpiegostwo na rzecz Izraela. Mosad utrzymuje, że Marwan jako pierwszy powiadomił Izrael o egipsko-syryjskim ataku, który rozpoczął wojnę Jom Kuppur. Mimo oskarżeń ze strony egipskiej nigdy nie udowodniono mu szpiegostwa. Zmarł w tajemniczych okolicznościach w 2007 roku, po upadku z balkonu swojego mieszkania na piątym piętrze w centrum Londynu.

PODZIEL SIĘ
Studentka studiów bliskowschodnich z językiem arabskim i dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zainteresowana zmianami w społeczeństwie arabskim, kwestią ruchów społecznych i praw kobiet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here