Urlop ojcowski coraz popularniejszy w Korei Południowej

1275

Z każdym rokiem przybywa mężczyzn w Korei Południowej udających się na urlop ojcowski. Dzięki działaniom rządu mającym na celu wspieranie ojców zaangażowanych w wychowanie dzieci, rośnie liczba osób decydujących się na takie rozwiązanie.

W pierwszej połowie 2017 roku na urlop ojcowski zdecydowało się 5101 mężczyzn. To ponad 50% więcej, niż odnotowano w tym samym okresie rok wcześniej. Podsumowując dane z 2016 roku, w sumie 7616 ojców zdecydowało się na przerwę w pracy.

Południowokoreańskie ministerstwo zatrudnienia mówi, że to prawie 3000 więcej niż w roku 2015.
Jeśli tendencja ta utrzyma się do końca roku, liczba ojców decydujących się na urlop ojcowski przekroczy 10 000. Są to pozytywne prognozy, choć w Korei Południowej zaangażowanie ojców w wychowanie wciąż nie jest duże. Według statystyk opublikowanych pod koniec czerwca, mężczyźni stanowią 11,3% rodziców przebywających na urlopie wychowawczym. Można zaobserwować pozytywny wzrost aż o 4% w stosunku do roku poprzedniego.
Jeszcze do niedawna liczba mężczyzn decydujących się na przerwę w pracy była zatrważająco niska. Często ojcowie na urlopie wychowawczym nazywani byli „super tatą„. Skupienie się na wychowaniu dziecka zarezerwowane było głównie dla kobiet.
Coraz częstsze aplikowanie o urlop wychowawczy ze strony ojców, jest odpowiedzią na działania ze strony rządu promujące podział obowiązków wśród rodziców. Stało się to również możliwe dzięki postępującemu równouprawnieniu w kwestii miejsc pracy i zarobków dla kobiet.
Mężczyźni decydujący się na urlop ojcowski są z niego zazwyczaj bardzo zadowoleni. Twierdzą, że zajmowanie się domem jest równie satysfakcjonujące jak praca zarobkowa, a czas spędzony z dziećmi jest warty przerwy w pracy.
Maksymalna kwota jaką otrzymują mężczyźni wynosi 1.5mln wonów (około 1300$) przez pierwsze trzy miesiące urlopu ojcowskiego. Urlop macierzyński może zapewnić 1 mln wonów miesięcznie przez rok.
Przez długi czas kobiety borykały się z dyskryminacją w miejscu pracy, ze względu na obawę szefostwa przed udaniem się pracowniczek na urlop macierzyński. Większe zaangażowanie mężczyzn w opiekę nad dziećmi powinno pomóc w walce o pełną równość praw.

(ks)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here