Korea Północna rezygnuje z planu wystrzelenia pocisków na Guam

1093

Kim Dzong Un zmienia plany w sprawie wystrzelenia pocisków na Guam.

Jak przekazała oficjalna agencja informacyjna Korei Północnej, Kim Dzong Un przed podjęciem decyzji „długo analizował” plan wystrzelenia 4 pocisków średniego zasięgu na wyspę Guam, na której stacjonują amerykańskie wojska.

W oficjalnym oświadczeniu zawarto informację, że Korea pozostaje gotowa do ataku i będzie obserwować „głupich Jankesów”.

Prezydent Donald Trump powiedział, że północnokoreański lider Kim Dzong Un podjął dobrą decyzję. W środę napisał na swoim oficjalnym Twitterze: „Alternatywa byłaby katastrofalna i nie do zaakceptowania”.

Jak wskazuje NHK, Pyongyang jest przeciwny ćwiczeniom wojskowym armii Korei Południowej i US., które mają się odbyć w przyszłym tygodniu. Specjaliści spodziewają się dalszej eskalacji napięcia. CIA przekazało Donaldowi Trumpowi specjalny raport, w którym przewiduje się, że jeszcze w sierpniu Korea Północna przeprowadzi kolejną próbę rakietową.

Rzecznik Departamentu Stanu US. Heather Nauert powiedziała we wtorek 15 sierpnia, że Korea Północna powinna podjąć „poważne kroki dążące do denuklearyzacji” zanim przedstawiciele obydwu krajów będą mogli rozpocząć jakiekolwiek rozmowy. W swoim oświadczeniu przekazała, że Pyongyang musi zrobić więcej, niż tylko zawiesić plan wystrzelenia pocisków na Guam, żeby znormalizować stosunki.

Sekretarz Stanu Rex Tillerson mówił na temat Korei Północnej podczas konferencji prasowej we wtorek 15 sierpnia. Powiedział, że US. jest zainteresowane rozpoczęciem dialogu z Pyongyangiem, ale to zależy od postawy Kim Dzong Una.

Plan wystrzelenia 4 pocisków na amerykańską wyspę Guam został ogłoszony w ub. tygodniu po tym, jak ONZ nałożyło na Pyongyang nowe sankcje.

Agnieszka Pawnik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here