Nowa definicja osób starszych w Japoni

579

W styczniu japońscy badacze zajmujący się kwestią starzenia ku ogólnemu zaskoczeniu zaproponowali uznawanie za „starsze osoby” obywateli, którzy ukończyli 75 lat – do tej pory wiek ten wynosił 65 lat.

W społeczeństwie o szybko starzejącej się, a zarazem kurczącej się, populacji głównym problemem staje się stabilność systemu zabezpieczenia społecznego. Propozycja naukowców wzbudziła obawy, że może stać się dla rządu inspiracją do dalszego podnoszenia wieku emerytalnego, zmuszając Japończyków powyżej 65 lat do pracy nawet o 10 lat dłużej. Sytuacja mogłaby również zagrozić perspektywom kariery młodych ludzi przez wydłużoną obecność seniorów na rynku pracy.

Sprawa powróciła, gdy lekarz Yasuyoshi Ouchi, który kierował komitetem ekspertów z Japońskiego Towarzystwa Geriatrii, stwierdził w zeszłym tygodniu, że wniosek jest oparty wyłącznie na nauce i nie ma nic wspólnego z politycznymi sloganami. Wyjaśnił, że według odkryć starsze osoby w Japonii są „młodsze” średnio o pięć do dziesięciu lat, zarówno biologicznie, jak i intelektualnie, w porównaniu z badanymi sprzed dekady czy kilku lat.

Redefinicja starości

Obecna definicja osób starszych opiera się na oświadczeniu Światowej Organizacji Zdrowia z 1956 r., definiującym społeczeństwo starzejące się jako takie, w którym osoby powyżej 65. roku życia stanowią ponad 7%. Jak twierdzi Ouchi, definicja ta jest przestarzała w odniesieniu do obecnej sytuacji w Japonii, ponieważ zdrowie osób starszych uległo znacznej poprawie. Lekarz wskazuje na liczne badania, które potwierdzają tę tendencję. Od połowy lat 90. zmniejszyły się śmiertelność i m.in. odsetek osób cierpiących na udar, a pozytywne zmiany dotknęły również możliwości intelektualnych seniorów, co potwierdzają testy IQ.

Dane ze spisu ludności z 2015 r. wykazują, że 26,7% obywateli Japonii ma 65 lub więcej lat. W obecnym tempie można oszacować, że odsetek wzrośnie do 40% w 2060 r. W 2015 r. zarejestrowano również najwięcej na świecie, bo 60 tys. osób powyżej 100 lat i przewiduje się dalszy wzrost ich liczby. Jakim czynnikom Japończycy zawdzięczają miano kraju stulatków? Ouchi wymienia wysoki poziom opieki medycznej, a także poprawę standardów żywieniowych i sanitarnych.

Lekarz zapewnia, że chciałby, aby propozycja grupy stała się początkiem dyskusji, zarówno w Japonii, jak i na świecie. Dałoby to osobom starszym możliwość pozostania na stanowisku po 65. roku życia. Badania na grupie osób powyżej 60. roku życia potwierdzają, że 70% respondentów chętnie pracowałoby po 65. urodzinach. Co więcej, „The Japan Times” informuje, że w 2015 r. liczba pracujących seniorów wzrosła według szacunków do 7.3 miliona, co stanowi 11% wszystkich zatrudnionych.

(mm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here