Długość życia Japończyków druga na świecie

17571

Długość życia Japończyków to według najnowszych badań drugi wynik na świecie. Duży wpływ na to miała polityka rządu, która stawia na zapobieganie samobójstwom oraz promowanie zdrowego stylu życia.

Postęp w dziedzinie medycyny sprawił, że Kraj Kwitnącej Wiśni przez piąty rok z rzędu pobił krajowy rekord, jeśli chodzi o średnią długość życia. Dane zaprezentowane zostały przez japońskie Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej.

Japonia od wielu lat przoduje w rankingach długości życia. Bardzo często zdarza się, że najstarsi ludzie świata są właśnie Japończykami. Przykład stanowią tu Misao Okawa –wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarszy człowiek świata, zmarła w wieku 117 lat w 2015 roku – oraz Jiroemon Kimura, który zmarł w wieku 116 lat w 2013 roku.

Średnia długość życia Japonek wynosi 87,14 lat, a u Japończyków 80,98 lat. Wynik ten stanowi najwyższą wartość w historii kraju. Zobaczmy, jak plasowała się Japonia względem innych państw świata:

Kobiety:
1. Hong Kong (87.34)
2. Japonia (87.14)
3. Francja (85.42)
4. Hiszpania (85.40)
5. Korea Południowa (85.20)

Mężczyźni:
1. Hong Kong (81.32)
2. Japonia (80.98)
3. Cypr (80.90)
4. Islandia (80.70)
5. Szwajcaria (80.70)

Dlaczego Japończycy żyją tak długo?

Wydłużone życie przedstawicieli obu płci to według ministerstwa zasługa postępu w dziedzinie medycyny, wzrostu zainteresowania Japończyków zdrowym stylem życia oraz programów przeciwdziałania samobójstwom podjętych przez rząd. Duży wpływ miał także wzrost przeżywalności pacjentów zmagających się z przypadłościami takimi jak rak, choroby serca oraz zawały. Ministerstwo przyznało, że przewiduje dalszą tendencję wzrostową długości życia Japończyków. Nie można się temu dziwić – od kiedy w 1947 roku średnia długość życia wynosiła 53 lata dla kobiet i 50 lat dla mężczyzn, niemal każdego roku wynik się poprawiał (nie licząc strat w 2011 roku, spowodowanych wielkimi trzęsieniami ziemi oraz tsunami, wartość nieustannie rosła).

Na tak długi czas życia Japończyków wpływ ma wiele innych czynników, którymi różnią się od reszty państw świata, często uwarunkowanych kulturowo. Jednym z nich jest dieta, która uznawana jest za jedną z najzdrowszych. Zasługi przypisuje się także wysokiemu poziomowi higieny, dużej ilości ruchu oraz aktywizacji osób starszych.

Warto wspomnieć, że chociaż ten wynik może być powodem do dumy, wśród młodych Japończyków budzi niepokój. Zwiększająca się ilość osób w wieku emerytalnym, powiązana z malejącym przyrostem naturalnym stanowi wyzwanie dla rządu. Pewnym jest, że muszą zostać podjęte kroki w sprawie starzejącego się społeczeństwa Japonii.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here