Zadowolenie z życia w Japonii najwyższe od 54 lat

2227

Według najnowszych badań opinii publicznej, zadowolenie z życia mieszkańców Japonii jest na najwyższym poziomie od 1963 r. 73.9% badanych Japończyków określiło wiedzione przez siebie życie jako mniej lub bardziej satysfakcjonujące.

W badaniu przeprowadzonym w czerwcu i lipcu wzięło udział 10 tysięcy kobiet i mężczyzn powyżej 18 roku życia. Wyniki wykazały wzrost satysfakcji o 3.8 punktów procentowych w stosunku do zeszłego roku. Niezadowolonych ze swojego życia było zaledwie 25% ankietowanych, co stanowi najniższy odsetek od 1995 r. Jaka może być przyczyna tak pozytywnych odczuć Japończyków? Według badaczy wzrost satysfakcji obywateli należy łączyć ze stopniowym naprawianiem japońskiej gospodarki, co prowadzi do wyższych dochodów. Dla potwierdzenia, zadowolenie z zarobków wzrosło o 3.2 punkty procentowe w stosunku do zeszłego roku, wynosząc 51.3%. Co za tym idzie, ponad połowa usatysfakcjonowanych pensją Japończyków odpowiedziała pozytywnie na pytania dotyczące innych kategorii – żywności, mieszkań, dóbr materialnych czy czasu wolnego. Niestety, 46.9% Japończyków wciąż nie jest zadowolonych z otrzymywanego wynagrodzenia, co wpływa na jakość ich życia.

Ciekawą kwestią są przewidywania Japończyków na przyszłość. 65.2% badanych spodziewa się niewielkich zmian, 9.4% patrzy w przyszłość z nadzieją, ale aż 23.1% przewiduje pogorszenie jakości życia. Zapytani o to, jak wykorzystaliby wolny czas, gdyby mieli go więcej, ankietowani wybierali podróże (47%), rozwój hobby (34.8%) oraz sport (18.7%). Tego rodzaju pytanie pojawiło się w corocznym badaniu po raz pierwszy, w ramach nowej polityki rządu wobec kultury pracy. Japońskie nawyki pracy wymagają reform, ponieważ pracownicy korporacji notorycznie zmagają się z m.in. nadgodzinami i przepracowaniem. Według ankietowanych rząd powinien skupić się na kwestiach takich jak zabezpieczenia społeczne (65%), rozwój gospodarczy (51%), starzenie się społeczeństwa (51%) oraz zatrudnienie (37%). Zanotowano bardzo duży wzrost badanych, którzy wskazali na bezpieczeństwo i obronność państwa (36%). Jest to wynikiem zagrożenia nuklearnego ze strony Korei Północnej, a także chińskich działań na morzu.

(mm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here