W Kambodży minister edukacji obwołał egzaminy wstępne na studia sukcesem

296

W poniedziałek 22 sierpnia rozpoczęły się w Kambodży dwudniowe egzaminy wstępne na studia. Minister Edukacji, Młodzieży i Sportu, Hang Chuon Naron, poinformował, że w stosunku do lat poprzednich liczba uczniów podchodzących do egzaminów oraz centrów egzaminacyjnych wzrosła. Ulepszony został również standard przygotowywania egzaminów.

„Proces egzaminacyjny jest coraz lepszy,” powiedział. „Jeśli chodzi o egzaminy, przygotowaliśmy się tak jak w zeszłym roku, ale jestem pewny, że uczniowie otrzymają lepsze rezultaty niż rok temu.”

Do egzaminu przystąpiło ponad 100 tysięcy uczniów dwunastej klasy, choć około 1,400 było nieobecnych, większości z powodów zdrowotnych. W trakcie pierwszego dnia egzaminów odnotowano 23 przypadki problemów zdrowotnych w trakcie trwania egzaminu, przy czym dwie osoby nie były w stanie kontynuować pisania.

Nie obyło się również bez prób oszukiwania – w pięciu przypadkach egzaminowani zostali przyłapani na korzystaniu z telefonów komórkowych, był jeden przypadek zamiany miejsc, oraz jedna osoba próbowała przepisać odpowiedź. Ponadto, jedna osoba nadzorująca egzamin została zawieszona, a na jej miejsce został wyznaczony zamiennik.

Wiceprzewodniczący Zespołu Antykorupcyjnego Kheang Seng poinformował, że nad uczniami czuwało 4,587 obserwatorów, od trzech do pięciu osób na salę. Natomiast premier Hun Sen życzył uczniom podchodzącym do egzaminów powodzenia, oraz zachęcił nauczycieli, obserwatorów i lokalnych urzędników do wspólnej pracy, by egzaminy przebiegły bez problemów i podejrzeń o korupcję.

Opracowała: J.B.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here