Podniesienie płacy minimalnej w Korei – plusy i minusy

  533

  Rząd Korei Południowej ogłosił podniesienie płacy minimalnej. Wzrost płac o ponad 16% jest największym skokiem od 2001 roku.

  Szacuje się, że zmiany w wynagrodzeniu minimalnym będą miały wpływ na ponad 4,5 mln pracowników. Stanowią oni około 23% siły roboczej. Nie wszyscy są jednak zadowoleni z tej zmiany. KCTU (koreański odpowiednik związków zawodowych) skrytykowała za małą ich zdaniem podwyżkę płac. Walczyli oni o podniesienie płacy minimalnej do 10 000 wonów za godzinę.
  W sprawie głos zabrał Choi Kiwon, przedstawiciel Alba Union, organizacji zrzeszającej pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin. Twierdzi on, że nawet podwyższone płace nie są w stanie zapewnić wystarczających środków do życia. Koszty życia są wyliczane na 1,67 mln wonów miesięcznie. Jest to więcej niż wynosząca 1,57 mln wonów miesięcznie nowo ustanowiona pensja.
  Większość pracowników jest zadowolona z zapowiadanej podwyżki płac. Koreańczycy nie popadają jednak w przesadny entuzjazm. Studenci i uczniowie pracujący na niepełnych etatach są największymi beneficjentami tej zmiany. Podkreślają oni jednak, że choć bardzo cieszą ich zapowiadane podwyżki, ich dochody wciąż nie są wystarczające.
  Studentów cieszy możliwość zdobycia środków do odciążenia swoich rodziców. Natomiast wciąż uważają, że pracują zbyt ciężko jak na otrzymywane wynagrodzenie. Podwyżka płac może pomóc im zakupić szkolne podręczniki, czy odłożyć kieszonkowe na prywatne wydatki. Nie są to jednak pieniądze wystarczające na opłacenie czesnego na uniwersytecie czy założenie rodziny.
  Obawy budzi również niechęć pracodawców do podwyżek. Młodzi Koreańczycy martwią się, czy będą w stanie utrzymać się na obecnych stanowiskach. Boją się, że podniesienie płacy minimalnej przełoży się na ilość przepracowanych godzin.
  Grupą najbardziej sprzeciwiającą się wzrostowi płac są właściciele małych przedsiębiorstw. Twierdzą oni, że już teraz ich dochody nie są duże. W przyszłym roku, po podniesieniu płacy minimalnej profity z prowadzenia działalności będą jeszcze mniejsze. Większość małych przedsiębiorców przewiduje, że zakończy się to ich bankructwem i utratą miejsc pracy młodych ludzi.
  Choć Koreańczyków cieszą zapowiadane podwyżki, obawiają się oni, że w ogólnym rozrachunku o znalezienie i utrzymanie pracy będzie jeszcze trudniej.

  (ks)

  PODZIEL SIĘ

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here