Więcej japońskich uczniów za granicą, ale nie na długo

560

Statystyki Japan Association of Overseas Studies (JAOS) wspomniały ostatnio o liczbie łącznie około 120 338 Japończyków wyjeżdżających za granice swojego kraju w celach edukacyjnych. Po takim wzroście w ostatnim roku, mimo wielu stypendiów oraz programów wymian uczniowskich, mamy spodziewać się spadku.

 

Szkoły językowe głównym celem

Ministerstwo Edukacji, Kultury, Sportu, Nauk Ścisłych i Technologii MEXT oszacowało, że 55 350 to suma Japończyków, którzy wyjechali za granicę, by się uczyć. Jak się okazało, są to jedynie studenci uniwersytetów. Nie wzięto tu jednak pod uwagę dodatkowych 65 tysięcy, których wyjazdy odbywały się w ramach edukacji szkół językowych – a to właśnie oni stanowią większość wyjeżdżających. W ostatnim roku coraz częściej kierunkiem wyjazdów Japończyków są Filipiny, będące szóstym najchętniej wybieranym w celach edukacji krajem. Zaraz po USA, Australii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii oraz Nowej Zelandii, gdzie udaje się 80% Japończyków chcących uczyć się za granicą.

Rząd popiera wyjazdy

Japoński rząd chętnie szerzy myśl o wyjazdach mieszkańców swojego kraju do zagranicznych szkół. Do 2020 zamierza bowiem podwoić liczbę wyjezdnych w przypadku studentów oraz znacznie zwiększyć także liczbę wyjazdów licealistów. Celem takiej polityki jest przede wszystkim zacieśnianie więzi z innymi państwami oraz poprawa umiejętności językowych Japończyków. Japońskie przedsiębiorstwa wciąż zmagają się z niewielką ilością osób spełniających wymagania firm odnośnie poziomu języka oraz internacjonalnych doświadczeń. W ramach poprawy tej sytuacji MEXT zorganizowało projekt „Tobitate!”, z którego fundusze rządowe oraz donacje japońskich firm zostaną przeznaczone na 10 tysięcy stypendiów zagranicznych.

Skąd niesprzyjające prognozy?

Mimo wysiłku rządu spodziewany jest spadek statystyk. Według Yukiko Shimmi, profesor oraz specjalistki ds. edukacji z Uniwersytetu Hitotsubashi, wspomniane przedsięwzięcie opłaci się jedynie w przypadku wyjazdów krótkoterminowych. Japan Student Services Organization (JASSO), działająca razem z MEXT, nie zapewnia wsparcia Japończykom chcącym studiować dłużej niż tylko na czas stypendium. Tak krótki czas pobytu w innym kraju nie poprawi znacząco umiejętności językowych Japończyków. Dodatkowo, Shimmi wspomina także o problemie braku czasu japońskich uczniów, który od początku poświęcają głównie na dodatkowe zajęcia oraz przygotowywanie do egzaminów. To z kolei zniechęca ich do tak dużych zmian jak wyjazd do innego kraju. Lista potencjalnych chętnych do nauki za granicą kurczy się też ze względu na malejący przyrost naturalny, dający w efekcie mniej osób młodych i uczących się. Pewnym jest jednak, że taka polityka rządu pozwoli obecnie młodym ludziom rozwijać swoje horyzonty poprzez przekraczanie barier międzykulturowych oraz poznawanie innych krajów.

(nl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here