Japoński idealny mąż okazuje się być zdumiewająco zwyczajny

962

Badania dotyczące życiowych partnerów budzą duże zainteresowanie. Każde społeczeństwo posiada wyobrażenie idealnego męża i idealnej żony. Sposób, w jaki ludzie dobierają się w związki wciąż pozostaje tajemnicą, jednak w różnych krajach obserwujemy powtarzające się preferencje.

Jak wygląda idealny mąż według Japonek?

Ankieta przeprowadzona przez zajmującą się małżeństwami agencję IBJ pokazuje, że zdumiewająco… przeciętnie. Zapytano 556 niezamężnych kobiet w wieku 20–40 lat o ich preferencje dotyczące męża.

Zapytane o pracę wymarzonego męża, Japonki zdecydowały, że najlepsze opcje to zatrudnienie w firmie handlowej (40% respondentek) oraz w urzędzie (38% respondentek). Wybór motywowały stabilnością pracy oraz wysokimi zarobkami. Pracownicy biurowi są także postrzegani jako pilni, pracowici oraz poważni, zdolni do dyskusji na wiele tematów i prowadzenia interesujących konwersacji.
Co ciekawe, profesja lekarza cieszyła się małym zainteresowaniem – jedynie 7% kobiet wybrało ją jako najlepszą dla idealnego partnera. Wiążę się to zapewne z długimi zmianami, uniemożliwiającymi spędzanie czasu z rodziną.

Roczne zarobki wymarzonego męża przedstawiały się następująco:
1. 5 milionów – 6,99 milionów jenów (162,4 tys–227,1 tys. zł): 47%
2. 7 milionów – 8,99 milionów jenów (227,4 tys–292,1 tys. zł): 34%
3. Więcej niż 9 milionów jenów (292,4 tys. zł +): 11%
4. Brak preferencji: 6%
5. 3 miliony – 4,99 milionów jenów (97,4 tys–162,1 tys zł): 2%

Badania pokazują, że kobiety preferują mężczyzn, którzy zarabiają więcej niż one. Stanowi to kontrast wobec zeszłorocznych badań, według których tylko dwie trzecie kobiet myślały w ten sposób.
Jedenaście procent kobiet przyznało się do preferowania wysokich zarobków. Wiąże się to prawdopodobnie z popularnym w Japonii poglądem, że to mężczyzna powinien utrzymywać gospodarstwo domowe, pozostawiając kobiecie obowiązek wychowywania dzieci. Argumentowały one swój wybór także tym, że mężczyzna zarabiający tak dużo może zapewnić im w życiu wszystko, czego by chciały.

Deal-breaker, czyli czego Japonki nie chcą w małżeństwie

IBJ zapytało także o jedną rzecz, której kobiety absolutnie nie dałyby rady znieść u życiowego partnera. Aż 40% kobiet wybrało tutaj uzależnienie od hazardu. Kolejne były: brak higieny (24% odpowiedzi), skłonność do zdrady (19%), bycie skąpym (8%) i aroganckim (4%). Na liście znalazły się także niezdrowe relacje z matką (3%), nadwaga (1%) i skłonność do narzekania (1%).

Wszystkie te odpowiedzi pokazują, że idealny mąż w Japonii nie różni się drastycznie od reszty świata. Wymagania Japonek w ostatnich latach stały się niższe, co daje nadzieję w związku z malejącą ilością małżeństw oraz gwałtownie spadającym przyrostem naturalnym. Może wróży to zmiany dotyczące liczby japońskich singli?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here