Japonia coraz bardziej przyjazna środowisku

2118

Mimo rekordów emisji dwutlenku węgla, jakie Japonia pobiła w ubiegłym roku, Kraj Kwitnącej Wiśni stara się o zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza. W osiągnięciu celu pomaga Toyota Motor Corporation, przedstawiając nowe pomysły.

Zanieczyszczenia problemem wielkich gospodarek

Japonia, jako 3. największa światowa gospodarka, do tej pory była uznawana jednocześnie za 5. największy emiter zanieczyszczeń na świecie. Ma się to zmienić, według zapewnień rządu o zmniejszeniu emisji aż o 26% do 2030 roku. To oznacza, że poziom wydzielania dwutlenku węgla zostanie sprowadzony do mniej więcej równego temu sprzed 1990 roku. To duży sukces, biorąc pod uwagę zagrożenie, jakim obecnie objęte jest nasze środowisko. Główną przyczyną są chińskie fabryki odpowiedzialne za 29% globalnych zanieczyszczeń (ponad 10 milionów ton CO2) . Dla porównania, Polska figuruje z wynikiem 0.30 miliona ton emitowanego dwutlenku węgla, a Japonia z 1.3 miliona. Takie statystyki z pewnością motywują do działania, jakie poczyniła między innymi Toyota ze swoim nowym projektem.

Olimpijski pomysł Toyoty 2020

Toyota Motor Corporation wyszła z inicjatywą bardziej ekologicznego rozwiązania, jakim jest elektryczny samochód. Niewytwarzający żadnych emisji dwutlenku węgla, będzie napędzany wodorem, a ubocznym produktem ma być woda. Toyota, jako jeden z organizatorów Igrzysk Olimpijskich oraz Paraolimpiady w Tokio w 2020 roku, planuje przedstawić pierwsze takie auto właśnie podczas trwania tego wydarzenia. Projekt ma być inspiracją także dla innych producentów oraz zachęcić ich do zastępowania samochodów napędzanych olejem napędowym i benzyną tymi bardziej przyjaznymi środowisku. Plany Toyoty wspominają bowiem o wdrożeniu w życie pomysłu elektrycznych pojazdów na większą skalę już w pierwszej połowie 2020 roku. Zgodnie z nimi będziemy mogli jeździć, używając funkcji automatycznej jazdy, przydatnej między innymi na drogach ekspresowych. System samodzielnej jazdy wymaga użycia sztucznej inteligencji, dlatego Toyota utworzyła dodatkową filię w USA, gdzie przewodniczącym będzie ekspert AI (Artificial Inteligence). To da nowe możliwości rozwoju w kierunku innowacyjnych rozwiązań z wykorzystaniem technologii pozostającej w zgodzie z naszym środowiskiem.

(nl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here