Japonka stworzyła własną aplikację na smarftony w wieku 82 lat

363

Masako Wakamiya jest idealnym dowodem na to, że życie po sześćdziesiątce może dopiero zacząć rozkwitać.

„To właśnie czas, by rozwinąć skrzydła”

– tak stwierdziła w swojej przemowie w TEDxTokyo kobieta, która w wieku 82 lat stworzyła własną aplikację na smartfony. Mając przed sobą perspektywę obowiązkowej emerytury w wieku 60 lat, poczuła, że nie chciałaby, aby jej aktywne życie kończyło się na tym etapie. Ma-chan, jak też siebie nazywa, dowiedziała się o zaletach komputera z gazety. Po niedługim czasie zdecydowała się na jego kupno mimo bardzo wysokiej w tym czasie ceny. Wtedy nie wiedziała jeszcze, że właśnie ten zakup przesądzi o jej dalszej codzienności.

Masako dołączyła do internetowego forum dyskusyjnego dla starszych osób, ale z rozczarowaniem uznała, że jedyną rozrywką dotyczącą programów komputerowych był Excel. Składający się właściwie z samych liczb program wydał jej się nudny, jednak Masako nie zniechęciła się – wykorzystując funkcje programu, zajęła się projektowaniem wzorów ubrań czy japońskich wachlarzy.

„Ewangelistka technologii”

Tak nazwała się sama Masako, biorąc sprawy w swoje ręce i po nieudanych próbach odnalezienia aplikacji odpowiedniej dla osób w jej wieku – stworzyła własną. Swoje dzieło nazwała Hinadan, nawiązując do japońskiego święta lalek Hina Matsuri odbywającego się w marcu. Aplikacja przedstawia wystawę lalek, a zadaniem gracza jest ubranie ich oraz ustawienie w odpowiedniej kolejności według świątecznej tradycji. Stworzona dla urządzeń firmy Apple na systemie iOs, póki co dostępna jest tylko w języku japońskim.

Zainteresowanie aplikacją wzrosło, dając aż 42 000 pobrania. Nie jest to może liczba porównywalna do najczęściej użytkowanych w Japonii gier, jednak wystarczająca, aby przekonać Masako do wydania w przyszłości także chińskiej, angielskiej oraz francuskiej wersji. Kobieta jest również autorką podręczników dotyczących programów komputerowych oraz blogerką i nauczycielką w tym zakresie.

„Nie trzeba być profesjonalistą. Kiedy posiada się kreatywny umysł, można tworzyć materiały dydaktyczne”.

Razem z przyjaciółmi stworzyła też stronę internetową dla seniorów Mellow Club, przedstawiającą historie ludzi, którzy przeżyli czasy wojny. Portal został uznany na United Nations World Summit Awards w kategorii e-kultura.

(nl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here