Japończycy domagają się uziemienia amerykańskich samolotów Osprey

2132

W związku z niedawną katastrofą lotniczą mieszkańcy Okinawy domagają się uziemienia wszystkich amerykańskich samolotów wojskowych Osprey MV-22 stacjonujących w Japonii.

Okinawa stanowi mniej niż 1% powierzchni Japonii, jednak na wyspie zlokalizowana jest większość amerykańskich baz wojskowych w kraju. Stacjonuje tam blisko 50 tysięcy amerykańskich żołnierzy wraz z rodzinami i cywilnym personelem. Samoloty Osprey wzbudzają obawy mieszkańców Okinawy już od 2012 roku, kiedy pojawiły się w amerykańskiej bazie lotniczej Futenma. Do pierwszych protestów na dużą skalę doszło, gdy 8 miesięcy temu Osprey MV-22 rozbił się u północnych wybrzeży wyspy. Niezadowolenie Japończyków wzrosło, kiedy 5 sierpnia w Australii doszło do kolejnej katastrofy lotniczej z udziałem tego modelu samolotu. W wyniku tragedii minister obrony Itsunori Onodera ogłosił, że rząd wystosował do Waszyngtonu prośbę o uziemienie samolotów Osprey MV-22 na terytorium Japonii.

W sobotę 12 sierpnia przeciwnicy obecności amerykańskich wojsk w Japonii zorganizowali manifestację, która przyciągnęła około 45 tysięcy uczestników. Według protestujących australijska katastrofa potwierdziła, że amerykańskie Osprey są wadliwe i niebezpieczne. Co więcej, mieszkańcy Okinawy zdają się być zniecierpliwieni częstymi przestępstwami, wypadkami i hałasem, które wiążą się ze stacjonowaniem wojsk Stanów Zjednoczonych.

Wszystkie z 24 samolotów Osprey MV-22 znajdujących się w bazie Futenma zostały uziemione w związku z obawami o bezpieczeństwo. W ciągu następnych kilku dni Amerykanie przekonali japoński rząd do pozwolenia na wznowienie lotów. Decyzja nie podoba się okinawskim politykom, którzy uznają samoloty za wadliwe i krytykują działania rządu.

Takeshi Onaga, gubernator Prefektury Okinawa, w swoim przemówieniu oświadczył, że spełniły się największe obawy mieszkańców wyspy. Poza krytyką samolotów i uległości rządu wobec Amerykanów, wykorzystał okazję do odniesienia się do kolejnej istotnej kwestii. Onaga sprzeciwia się planom przeniesienia bazy amerykańskiej Futenma z Ginowan na wybrzeże w regionie Nago. Plan relokacji bazy zdaje się pozostawać główną kwestią sporną między zarządem prefektury a rządem centralnym.

(mm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here