Ile wynoszą średnie koszty życia w Tokio?

15407

Planujący swoją przyszłość w Japonii, pewnie nieraz zastanawiają się, ile wynoszą średnie koszty życia w Tokio. Choć mogą się one diametralnie różnić, w zależności od stylu życia, hobby czy nawet diety, można postarać się oszacować czekające nas wydatki.

Według oficjalnych danych średnie koszty życia w Tokio są około 10% wyższe niż w pozostałych regionach Japonii. Planując życie w małych miejscowościach, można dużo zaoszczędzić na wydatkach związanych z czynszem czy wyżywieniem.
Najprościej oszacować wydatki przewidywane dla samotnej, młodej, pracującej osoby. Koszty życia pary czy rodziny z dziećmi będą oczywiście dużo wyższe. Również otrzymywane stypendia czy dodatki pracownicze mogą wpłynąć na nasz miesięczny budżet.
Średnie koszty życia w Tokio mogą wahać się pomiędzy 140 000¥ (około 4600zł) a 194 000¥ (około 6500zł) miesięcznie. W wydatki wliczają się opłaty za czynsz, jedzenie, transport, podatki czy ubezpieczenie.
Koszty wynajmu mieszkania zależeć będą od wybranej lokalizacji i oczekiwanego standardu. Za mieszkanie o powierzchni 15 metrów kwadratowych, położone 40 minut jazdy od głównej stacji tokijskiego metra zapłacimy 45 000¥ (niecałe 1500zł). Jednak średni koszt wynajmu mieszkania o większej powierzchni i wygodniejszej lokalizacji wzrasta do 70 000¥ (ponad 2300zł).
Budżet przeznaczony na wyżywienie wahać się będzie w zależności od kulinarnych preferencji czy ilości posiłków spożywanych na mieście. Żyjąc oszczędnie, gotując w domu większość posiłków i zaopatrując się w artykuły spożywcze w supermarketach wydamy 20 000¥. Średnie wydatki na jedzenie wynoszą 30 000¥ przy założeniu, że okazjonalnie wychodzimy do knajp czy barów. Jeśli jednak sięgamy po produkty spożywcze z najwyższej półki, często goszcząc w droższych restauracjach, miesięczne wydatki na jedzenie z pewnością przekroczą 40 000¥.
Nie tylko nasz styl życia, ale również płeć może mieć wpływ na ponoszone wydatki. Szacuje się, że kobiety mieszkające w Tokio dwa razy więcej niż mężczyźni wydają na ubrania czy kosmetyki. Z drugiej strony, koszt wyjścia na miasto w przypadku mężczyzn jest dwukrotnie wyższy.
Choć ceny w Tokio nie należą do niskich, nie powinny przerażać młodej pracującej osoby. Roczna pensja dwudziestokilkuletniego pracownika wynosi średnio 3 540 000¥. Daje nam to 295 000¥ miesięcznie, przy średnim koszcie życia nie przekraczającym 200 000¥.

(ks)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here