Pomniki kobiet pocieszycielek w Seulskich autobusach

1502

W autobusach przemieszczających się po Seulu pojawiły się nowe pasażerki. Są to umiejscowione na jednym z siedzeń pomniki kobiet pocieszycielek.

Budzące kontrowersje posągi pojawiły się w autobusach należących do firmy Donga Transit. Przedstawiają one bosonogie, odziane w tradycyjny koreański hanbok kobiety z rękoma spoczywającymi na kolanach. Choć pomniki kobiet pocieszycielek nie rzucają się w oczy, przypominają o wciąż nierozwiązanym problemie.
Sprawa „kobiet pocieszycielek” jest wciąż często dyskutowana w Korei Południowej. Termin ten jest eufemistycznym określeniem młodych dziewcząt, pochodzących głównie z Korei Południowej i innych okupowanych przez Japonię terenów. Były one zmuszane do świadczenia usług seksualnych japońskim żołnierzom przed i w trakcie trwania II wojny światowej.
Pojawienie się pomników w przestrzeni publicznej wywołało krytykę ze strony Japonii. Według nich, jest to naruszenie podpisanego w 2015 roku porozumienia dotyczącego „kobiet pocieszycielek”. Miało ono gwarantować ostateczne rozwiązanie tej kontrowersyjnej sprawy. Jednak ze strony obywateli Korei Południowej, wciąż pojawiają się głosy, że to za mało. Choć porozumienie zawierało przeprosiny, Japończycy odmówili wzięcia pełnej odpowiedzialności za tamte wydarzenia.
Los tych kobiet jest tragicznym, a jednocześnie często ignorowanym doświadczeniem wojny. Dziewczęta służące japońskim żołnierzom były okrutnie traktowane, bite i gwałcone. Niektóre z nich zdecydowała się na taki los aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom czy rodzinie. Reszta, oszukana obietnicą znalezienia pracy była porywana i przetrzymywana wbrew ich woli.
Niestety, nawet zakończenie wojny nie przyniosło dużej poprawy. Gdy klęska Japonii stała się oczywista, kobiety były często mordowane przez japońskich oficerów, lub ginęły w wyniku bombardowań sił aliantów. Te, którym udało się przeżyć i uciec do domów przeżywały kolejną traumę. Choć to one były ofiarami, wiele z nich wstydziła się do tego stopnia, że żyła w milczeniu, ukrywając tragiczną przeszłość.
Według przedstawiciela firmy przewozowej, która zdecydowała się na umieszczenie pomników, mają one na celu przypomnienie Koreańczykom o cierpieniu jakiego doświadczyły te młode kobiety. Władze Seulu poparły ten pomysł, twierdząc iż jest to dobra okazja do oddania czci ofiarom japońskiej przemocy.

(ks)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here