Nierówność ekonomiczna w Korei Południowej

2164

Nierówność ekonomiczna w Korei Południowej wciąż jest sporym problemem dla rządu. Pomimo tego, że Korea jest jednym z liderów wśród azjatyckich i światowych gospodarek, starsi obywatele kraju żyją w biedzie.

Statystki pokazują, że prawie połowa Koreańczyków po 65 roku życia jest na skraju ubóstwa. Według rankingu OCDE nierówność gospodarcza w Korei Południowej jest najwyższa wśród krajów rozwiniętych.
Uznaje się, że w sumie 56,5% starszych obywateli pracuje za niską stawkę, z czego 37,1% dostaje wypłatę poniżej pensji minimalnej. Jest to procent trzy razy wyższy wobec odpowiednio 21,4% i 11,6% wśród pozostałych pracowników. W najgorszej sytuacji znajdują się kobiety. 71,6% pracuje za niską stawkę, z czego prawie połowa (46,6%) nie otrzymuje nawet najniższej krajowej.
Na trudną sytuację starszych obywateli składa się wiele czynników. Pastor Choi Seongwon, organizujący cotygodniową stołówkę dla biednych, jako jedną z przyczyn wskazuje na trwający ponad dwa lata kryzys gospodarczy w Korei Południowej, a także problemy gospodarcze z jakimi boryka się obecnie cały świat. Uważa też, że dzieci niewystarczająco wspierają swoich rodziców, a rząd nie robi wiele aby temu zaradzić.
Wraz z powolnym odejściem od konfucjańskich wartości, upadł klasyczny model rodziny. Starsi ludzie często pozbawieni są oszczędności ponieważ wszystkie pieniądze przeznaczyli na dzieci. I choć w poprzednim systemie było to dobrą „inwestycją”, w dzisiejszym świecie już się nie sprawdza. Młodzi coraz częściej emigrują w poszukiwaniu pracy, zostawiając rodziców samych. W ciągu ostatnich 15 lat procent Koreańczyków przekonanych o obowiązku opieki nad rodzicami spadł z 90% do zaledwie 37%.
Nierówność ekonimiczna w Korei Południowej może stanowić jeszcze większy problem w przyszłości. Z opublikowanych przez Lancet badań wynika, że Korea Południowa osiągnie najwyższy próg życia z krajów rozwiniętych. Przewiduje się, że już kobiety urodzone w 2030 roku dożyją średnio 90 lat.
Rząd Korei reaguje na ten problem, jednak zbyt wolno. Zapewniają oni emeryturę w wysokości ok. 200 dolarów. Nie jest ona jednak powszechnie dostępna, i otrzymuje ją jedynie 35% obywateli. Korea Południowa ma coraz mniej czasu na wyjście z tej trudnej sytuacji.

(ks)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here