Hadż – muzułmańska pielgrzymka do Mekki

Dnia 30 sierpnia rozpoczął się Hadż do Mekki – największa religijna pielgrzymka na świecie. Zakończy się 4 września. Pięciodniowa pielgrzymka jest jednym z filarów islamu i jest obowiązkiem religijnym każdego dorosłego muzułmanina.

2299

Dnia 30 sierpnia rozpoczął się Hadż do Mekki – największa religijna pielgrzymka na świecie. Zakończy się 4 września. Pięciodniowa pielgrzymka jest jednym z filarów islamu i jest obowiązkiem religijnym każdego dorosłego muzułmanina.

Pięciodniowa pielgrzymka jest jednym z filarów islamu i obowiązkiem religijnym każdego dorosłego muzułmanina. Muzułmanie muszą ją odbyć przynajmniej raz w życiu, jeśli mają takie możliwości.

Sąd Najwyższy w Arabii Saudyjskiej ogłosił 30 sierpnia pierwszym dniem Hadżu po obserwacjach i analizach faz księżyca. W kalendarzu muzułmańskim Hadż rozpoczyna się co roku 8 dnia miesiąca księżycowego Dhu al-Hadża. Kalendarz islamski jest kalendarzem księżycowym, krótszym od kalendarza gregoriańskiego o około 11 dni, dlatego też daty pielgrzymki są zmienne. Tradycyjnie długość miesięcy księżycowych jest potwierdzona dopiero po obejrzeniu księżyca w 29 dniu poprzedniego miesiąca księżycowego.

Czas trwania Hadżu

Pielgrzymka odbywa się od 8 dnia miesiąca i może trwać od pięciu do sześciu dni. Hadż rozpoczyna się kazaniem w meczecie, a przez kolejne dni muzułmanie wędrują po okolicy, docierając do kolejnych symbolicznych miejsc. Dziewiąty dzień miesiąca jest dniem, w którym pielgrzymi wyruszają na górę Arafat. Z tej góry Prorok wygłosił jedno ze swoich ostatnich kazań w ostatnim roku swojego życia. W czasie pielgrzymki muzułmanie sprawują wiele modlitw i obrzędów, jak np. kamienowanie szatana. Przez kolejne trzy dni pielgrzymi odpoczywają.

Dla muzułmanów Hadż jest związany z życiem i działalnością Proroka w jego „pożegnalnej pielgrzymce” w 632 r. Muzułmanie wykonują pielgrzymkę w celu oczyszczenia swoich dusz i ożywienia relacji z Bogiem. Ma to również na celu wzmocnienie więzi wśród wspólnoty muzułmanów, ponieważ pielgrzymi przychodzą z czterech stron świata na pielgrzymkę.
Sąd Najwyższy Arabii Saudyjskiej ogłosił również, że święto Eid Al-Adha odbędzie się w piątek 1 września. Pakistan ogłosił, że święto odbędzie się w sobotę 2 września.
Eid al-Adha jest największym świętem w islamie i jednocześnie trzecim dniem pielgrzymki do Mekki. W języku arabskim dosłownie oznacza „Święto Ofiary”, a dla muzułmanów upamiętnia dzień, w którym prorok Abraham miał poświęcić swego syna, ale został poinstruowany przez Boga, aby w zamian złożył w ofierze zwierzę.

Koszty pielgrzymki do Mekki

Hadżdż gromadzi corocznie kilka milionów wyznawców islamu, których nazywa się wówczas hadżdżi czyli „pielgrzymi”. Dzisiaj większość muzułmanów podpisuje umowy z firmami, które zajmują się różnymi aspektami pielgrzymki: zakwaterowanie, transportem na wzgórze Arafat i jedzeniem podczas pielgrzymki.
Dla pielgrzymów, którzy mogą ponieść wysokie koszty podróży i Hadżu Arabia Saudyjska udostępnia wiele ekskluzywnych opcji. Rząd Arabii Saudyjskiej na turystyce pielgrzymkowej wygenerował w 2015 roku aż 10 miliardów dolarów, jak podaje BBC News. Królestwo szuka w turystyce i pielgrzymkach alternatywnego wobec ropy źródła dochodów.
Przykładem luksusowego pakietu pielgrzymkowego jest oferta Aleman Groups opiewająca na 11 500 dolarów na osobę za dwa tygodnie pobytu. Świadczenie obejmuje loty z Nowego Jorku do Dżeddy i z powrotem, w sumie sześć nocy w pięciogwiazdkowym hotelu Movenpick w Mekce, cztery noce w czterogwiazdkowym hotelu Dallah Taibah w Medynie, dodatkowe obozy na kolejnych postojach. Oferta obejmuje także klimatyzowane autobusy i obsługę bagażu przez personel w trakcie podróży.

Pielgrzymi w Wielkim Meczecie w Mekce podczas Hadżu / CC wikimedia commons

Dla obsługi luksusowego ruchu pielgrzymkowego w pobliżu Wielkiego Meczetu grupa Saudi Binladin wznowiła budowę największego na świecie hotelu, Abraj Kudai. Jak podaje The Guardian, 45-piętrowy budynek składa się z 12 wież, 10.000 sypialni, 70 restauracji i pięciu helikopterów na dachu. Pięć poziomów będzie zarezerwowanych wyłącznie do użytku saudyjskiej rodziny królewskiej.
Koszt pakietów dla pozostałych pielgrzymów może wahać się od 2600 dolarów amerykańskich do 4300 dolarów. Dla większości muzułmanów w krajach rozwijających się jest to wydatek, na który muszą odkładać kilka lat. Jak podaje Al-Jazeera w Bangladeszu pielgrzymka może kosztować ponad trzyletnie przeciętne wynagrodzenie.
Rozbudowa luksusowych centrów turystycznych budzi także kontrowersje. Oprócz eleganckich hoteli Wielki Meczet otacza także ogromne centrum handlowe. Kontrowersje budzi postawienie sklepów konsumenckich tuż przy miejscu religijnym. Jednocześnie znaczna część historycznej Mekki została rozebrana pod nowoczesną zabudowę.

PODZIEL SIĘ
Studentka studiów bliskowschodnich z językiem arabskim i dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zainteresowana zmianami w społeczeństwie arabskim, kwestią ruchów społecznych i praw kobiet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here