The Cambodia Daily kończy działalność

362

The Cambodia Daily ogłosiła, że od poniedziałku 4 września zakończy swoją działalność, ze względu na, jak napisano w oświadczeniu, „nadużywanie prawa przez rząd”.

W oświadczeniu władze gazety poinformowały, że skończą publikację ze względu na legalną dysputę z rządem Kambodży o domniemane zaległe podatki wysokości 6.3 miliona dolarów. Doniesienia o zaległych podatkach pojawiły się w mediach w piątek upublicznione przez Fresh News, pro-rządową gazetę. W sobotę ta sama agencja opublikowała serię anonimowych listów napisanych przez domniemanych „zaniepokojonych obywateli” uderzających w Daily. Niezależni obserwatorzy potępili dysputę za jej polityczną naturę.

Zdolność do podatkowania, to zdolność do niszczenia. Po 24 latach i 15 dniach, rząd Kambodży zniszczył The Cambodia Daily, specjalnego i wyjątkowego członka kambodżańskiej wolnej pracy,” czytamy w oświadczeniu. Gazeta przyznaje, że istnieje możliwość uznania dysputy, ale zarzuca rządowi wydawania „bezpodstawnych i zniesławiających” oświadczeń oraz nielegalnego i nieprofesjonalnego prowadzenia sprawy.

„The Daily zostało ofiarą astronomicznego oszacowania podatkowego, przecieków oraz fałszywych informacji podawanych przez urząd podatkowy, a także publicznego szkalowania przez głowę rządu,” zarzuca dalej gazeta. „W poniedziałek, nasza służba narodowi Kambodży się skończy. Chcemy podziękować naszym pracownikom, którzy walczyli by dzielnie informować o wszystkim – bez strachu czy faworyzowania”.

The Cambodia Daily została założona przez Bernarda Krishnera jako organizacja non-profit, by szkolić kambodżańskich dziennikarzy i zapewniać społeczeństwu dostęp prawdziwych i dokładnych do informacji.

Opracowała: J.B. na podstawie:

http://www.phnompenhpost.com/national/cambodia-daily-confirms-it-will-close-monday

http://www.phnompenhpost.com/national/cambodia-daily-slapped-huge-tax-bill

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here