Próby oszustwa w trakcie wyborów w Korei Południowej

1279

Agencja wywiadu Korei Południowej przyznała się do próby oszustwa w trakcie wyborów prezydenckich w 2012 roku. Wykorzystując ekspertów od psychologicznej manipulacji prowadzili kampanię na rzecz Park Geunhye.

Wewnętrzne śledztwo przeprowadzone przez Narodową Służbę Wywiadowczą ujawniło kolejne nieprawidłowości. Wykazano, że już wcześniej pojawiały się próby oszustwa w trakcie wyborów. Za kadencji poprzednika Park, Lee Myungbaka dyrektor i wysoko postawieni członkowie Służby Wywiadowczej starali się manipulować wynikiem wyborów parlamentarnych.
Potwierdziły się wcześniejsze podejrzenia, że to koreańska agencja wywiadu stała za agresywną kampanią aby nakłonić obywateli do głosowania na Park. Wzmogło to krytykę pod adresem obecnego systemu politycznego Korei Południowej.
Park Geunhye w wyborach w 2012 roku została wybrana pierwszą w historii kraju kobietą prezydentem. Obecnie przebywa w areszcie oskarżona o nadużycia władzy i korupcję.

 
Po skandalu prowadzącym do impeachmentu Park Geunhye, do władzy doszedł, będący celem wcześniejszych manipulacji przy wynikach wyborów Moon Jaein. Obiecał on zająć się nieprawidłowościami w agencjach wywiadu, aby zapobiec podobnym problemom w przyszłości. Podkreślił on, że wywiad powinien skupiać się na relacjach z innymi państwami, włączając w to rozwiązanie napięć z Koreą Północną.

 
Wewnętrzne śledztwo Narodowej Służby Wywiadowczej wykryło, że w ich cyberprzestrzeni stworzono około 30 wydziałowych zespołów. Składały się one z urzędników i obytych w Internecie obywateli. Publikowali oni posty popierające polityków prawicy przez okres dwóch lat poprzedzających wybory w 2012 roku.

 
Zaangażowani w ten proceder zostali oskarżeni o destabilizację państwa i działania na rzecz Korei Północnej. Ówczesny dyrektor NSW, Won Seihoon, odbywa czteroletnią karę więzienia za angażowanie się w kampanię Park Geunhye. Twierdzi on, że polecił urzędnikom NSW udział w manipulacji, aby walczyć z anty-rządowymi siłami i doprowadzić do destabilizacji Korei Północnej.

 
Nowy dyrektor Narodowej Służby Wywiadowczej, Suh Hoon obiecał, że zakończy zaangażowanie służb w sprawy polityki wewnętrznej. Podkreślił potrzebę do skupienia się na tradycyjnych zadaniach wywiadu i zajmowania się operacjami międzynarodowymi. Wśród celów NSW znajduje się walka z terroryzmem i rozwiązanie konfliktu z Koreą Północną.

 

(ks)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here