Czy Yogyakarta doczeka się swojej pierwszej sułtany?

  609

  W piątek indonezyjski Sąd Konstytucyjny wydał wyrok – kobiety mogą dziedziczyć tytuł sułtana. Wniosek w tej sprawie został złożony przez dwór sułtana Hamengkubuwono X 5 sierpnia 2016 roku, w celu rozstrzygnięcia dysputy o dziedziczenie tytułu.

  Obecny sułtan włada okręgiem Yogyakarty od 1989 roku, i w imieniu prawa jako dziedziczny sułtan jest gubernatorem regionu. Hamengkubuwono ma 5 córek i żadnego syna, więc w 2015 roku proklamował księżniczkę Mangkubumi na swoją następczynię. Wzbudziło to niezadowolenie za równo członków rodziny sułtana, jak i mieszkańców regionu, według których tylko mężczyzna może dziedziczyć władzę. W związku z tym, dla nich prawowitym następcą jest młodszy brat obecnego sułtana.

  Wyrok ten przeciwstawia się prawu z 2012 roku mówiącym o specjalnym statusie Yogyakarty, usuwając klauzulę z artykułu 18(1) dotyczącą patriarchalnej dominacji w sułtanacie.

  Na mocy tego wyroku Mangkubumi jest teraz legalną dziedziczką swojego ojca.

  Hamengkubuwono wezwał pozostałych członków rodziny do akceptacji wyroku.

  „Czy wam się podoba czy nie, wyrok musi być zaakceptowany. Prawo to dotyczy gubernatora Yogyakarty, więc nie odnosi się bezpośrednio do praw dworskich,” powiedział.”Państwo powinno traktować mężczyzn i kobiety równo. Tak mówi konstytucja.”

  Opracowała: J.B. na podstawie:

  http://www.thejakartapost.com/news/2017/09/01/court-rules-woman-can-become-yogyakarta-sultana.html

  http://www.thejakartapost.com/news/2017/09/02/hamengkubuwono-x-welcomes-ruling-allowing-daughter-to-be-successor.html

  PODZIEL SIĘ

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here