Kolejne sankcje Japonii wobec Korei Północnej

1249

Japonia ogłosiła nałożenie sankcji na 6 firm i 2 osoby powiązane z Koreą Północną. Ruch japońskiego rządu jest wzorowany na działaniach Stanów Zjednoczonych przeciw chińskim i rosyjskim firmom współpracującym z Pjongjangiem.

Działania Japonii mają pomóc w izolowaniu Korei Północnej oraz współgrać z Radą Bezpieczeństwa ONZ, która nałożyła swoje sankcje na początku miesiąca. W międzynarodowym interesie leży odcięcie Korei od środków, którymi finansuje program broni nuklearnej naruszający rezolucje ONZ. W lipcu Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna z powodzeniem przetestowała dwie rakiety międzykontynentalne, które według ekspertów są w stanie zagrozić Stanom Zjednoczonym.

Yoshihide Suga, szef gabinetu premiera Shinzō Abe, ogłosił w czasie konferencji prasowej, że w ramach sankcji zamrożone zostaną aktywa firm chińskich i namibijskich. Suga podkreślił, że Japonia będzie wywierać na Pjongjang presję, działając w porozumieniu z sojusznikami – Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową. Dodał, że wspólnym celem jest nakłonienie Korei Północnej do zaprzestania działań z użyciem broni jądrowej i denuklearyzacji. Japonia obejmuje obecnie sankcjami 72 organizacje i 81 osób fizycznych powiązanych interesami z Pjongjangiem.

Prezydent Donald Trump, podobnie jak poprzednicy, wezwał Chiny do czynnego udziału w nakłanianiu Korei Północnej do zaprzestania grożenia bronią nuklearną sąsiadom i Stanom Zjednoczonym. Jednak Państwo Środka, tradycyjny sojusznik Korei, nie udziela się aktywnie w negocjacjach. Sankcje Japonii, a wcześniej USA, wzbudziły silny opór i protesty Pekinu. Rzeczniczka ministra spraw zagranicznych ogłosiła, że kraj sprzeciwia się wszystkim sankcjom innym niż Rady Bezpieczeństwa ONZ, zwłaszcza dotyczącym chińskich przedsiębiorstw i obywateli. Działania Japonii mają szkodzić interesom Chin i stawać na drodze do poprawy stosunków między państwami. Chiny uznają jedynie sankcje ONZ i zaznaczają, że stosują się do nich dzięki zaprzestaniu importu żelaza i owoców morza od sąsiada. Rzeczniczka dodała, że jeśli Japonia nie zaprzestanie nakładania sankcji, będzie musiała ponieść konsekwencje tej polityki.

(mm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here