Japoński premier gwarantuje wsparcie dla UK

1330

Zapoczątkowany w 2016 roku proces wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może mieć negatywny wpływ na ich politykę zagraniczną. Jednak japoński premier gwarantuje wsparcie dla UK.

Shinzō Abe, który w 2012 roku został szefem japońskiego rządu potwierdził poparcie Japonii dla działań brytyjskich władz. Zgodnie z obietnicą złożoną Theresie May, japoński premier gwarantuje wsparcie dla UK. Podkreślił on jednak, że wszelkie działania związane z biznesem, podejmowane w trakcie opuszczania Unii, powinny być „klarowne i przewidywalne”.
Premier Zjednoczonego Królestwa otrzymała takie ostrzeżenie nie tylko od Shinzō Abe. W spotkaniu w Tokyo brał udział dyrektor producenta samochodów Aston Martin, Andy Palmer. Stwierdził, że firmy z pewnością powstrzymają inwestycje w Wielkiej Brytanii, dopóki nie będą mieć pewności jak Brexit wpłynie na cła i pozostałe ograniczenia handlowe.
Choć japoński premier gwarantuje wsparcie dla UK, Theresa May nie może być w stu procentach usatysfakcjonowana z wizyty w Tokio. Liczyła bowiem na obietnicę ze strony Abe, że Japonia szybko zrealizuje nową, post-brexitową umowę dotyczącą handlu.
Drugiego dnia wizyty w Japonii, May skupiła się na nawiązywaniu kontaktów handlowych i umocnieniu pewności gospodarczej kraju po opuszczeniu Unii Europejskiej. Premier Zjednoczonego Królestwa ucieszyła decyzja japońskich przedsiębiorstw, włączając w to przedstawicieli Nissana, do zainwestowania w Wielkiej Brytanii, nawet po ogłoszeniu wyników referendum.
Premier Japonii nie szczędził ciepłych słów dla premier May. Podkreślił, że wierzy w brytyjską ekonomię po Brexicie. Wyraził przekonanie, że nawet po opuszczeniu Unii, Zjednoczone Królestwo pozostanie atrakcyjnym i przystępnym krajem dla ludzi szukających miejsca do inwestycji.
Motywem przewodnim wizyty w Japonii było nawiązanie kontaktów gospodarczych. Premier May rozpoczęła ją jednak od ogłoszenia, że będzie się starać o reelekcję w 2019 roku, zaprzeczając plotkom o planie wycofania się z polityki. Pozwoliło jej to na skupienie się także na kwestiach bezpieczeństwa w związku z rosnącym zagrożeniem ze strony Korei Północnej.
Wizyta May pozwoliła Japończykom na wymianę doświadczeń z przedstawicielami brytyjskiej armii. Premier UK przypomniała długa historię współpracy pomiędzy tymi krajami, licząc na to, że jej wizyta umocni partnerstwo w kategoriach gospodarczych i obronnych.

(ks)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here