Najszybszy wzrost gospodarczy Japonii od 2 lat

1180
W ostatnim kwartale bieżącego roku odnotowano najszybsze od 2 lat tempo wzrostu gospodarczego w Kraju Kwitnącej Wiśni.  Będący trzecią największą gospodarką światową kraj jest obecnie także najszybciej rozwijającym się spośród wpływowych gospodarek świata grupy G7. Procent PKB w skali roku przekroczył oczekiwania.

Sześć kwartałów nieprzerwanego wzrostu gospodarczego dało wynik wyższy, niż spodziewali się eksperci. Podczas gdy oczekiwano 2.5% wzrostu PKB w skali roku, zaskoczeniem było przyspieszenie dające efekt aż o 1.5% wyższy od szacunków ekonomistów. Ostatni kwartał okazał się wyjątkowym czasem dla japońskiej gospodarki, przynosząc aż 1% wzrostu PKB, zamiast przypuszczanych 0.6%. Taka tendencja ma się utrzymać także w nadchodzących kwartałach, dając tym samym Bankowi Japonii nadzieję na lepszy rynek pracy, a tym samym jeszcze większy wzrost zarobków oraz wydatków na konsumpcję. Jeśli faktycznie tak się stanie, Japonia wejdzie w siódmy kwartał nieprzerwanego wzrostu gospodarczego czyniąc jednocześnie największy postęp od początku XXI wieku.

Co jest przyczyną?

Dobrą passę japońska gospodarka zawdzięcza między innymi zwiększeniu konsumpcji prywatnej o 0.9%, co jest wynikiem najlepszym na przestrzeni ostatnich 3 lat. Popyt na dobra trwałego użytku poszedł w górę, co oznacza, że Japończycy chętnie nabywali w ostatnim czasie sprzęty AGD czy samochody. Choć eksport w Kraju Kwitnącej Wiśni lekko spadł, import wręcz przeciwnie. Inwestycyjne wydatki firm są także większe, i to aż 2 razy bardziej niż się spodziewano, stanowiąc przy tym kolejną najbardziej od 3 lat pozytywną poprawę. Podobnie miała tu też swój udział zarówno wyjątkowo niska stopa bezrobocia Japonii, jak i podniesienie zarobków. Jako przyczynę gospodarczego wzrostu uważa się także zaplanowaną na 2020 rok Olimpiadę w Tokio. Przygotowania do tego wydarzenia pomogły zwiększyć publiczne inwestycje oraz skłonić przedsiębiorstwa do udziału w stołecznych przedsięwzięciach, jak twierdzą specjaliści z francuskiego banku Société Générale. Według ekonomistów jest to czas wyjścia Kraju Kwitnącej Wiśni ze stanu stagnacji od czasów kryzysu lat 90. oraz szansa na normalizację.

Natalia Lipiec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here