Birma otworzy trzy nowe więzienia

1696

U Min Tun Soe, rzecznik departamentu więziennictwa, poinformował, że do końca 2017 roku zostaną w Birmie otwarte trzy nowe więzienia.

Mohnyin w stanie Kachin, Daik-U w prowincji Bago oraz Kyaikmaraw w stanie Mon mają przyczynić się do poprawienia dość dramatycznej sytuacji w więzieniach republiki. Każde z nich będzie w stanie pomieścić około tysiąca więźniów.

Obecnie Birma ma około 40 zakładów karnych z ponad osiemdziesięcioma tysiącami więźniów. Wszystkie te jednostki penitencjarne zostały zbudowane tak, aby przetrzymywać w nich około 500 osób, jednak w większości z nich przebywa nawet do tysiąca skazanych.

Przeludnienie jest jednym z największych problemów systemu karnego w Birmie, ale nie jedynym. Jak donosi Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża w wielu więzieniach aresztowani oczekujący na wyrok są mieszani ze skazanymi, zaś więźniowie polityczni są przetrzymywani razem z pospolitymi kryminalistami.

Ponadto zakwaterowanie oraz zabezpieczenie zdrowotne jest poniżej standardowych norm. Łóżko jest bardzo często matą, drewnianą platformą, albo plastikową płachtą rozłożoną na betonie. Nie wszyscy więźniowie mają dostęp do bieżącej wody. Jak wnika z raportu Czerwonego Krzyża, w wielu sytuacjach członkowie rodziny zaopatrują osadzonych w leki czy podstawowe środki higieny. Równie rozpowszechnione jest przekupywanie strażników by otrzymać czystą wodę, więzienny mundur czy też naczynia.

Nie wielu więźniów jest pod opieką medyczną, a wielu z nich cierpi na choroby wynikające z braku higieny i zepsutego jedzenia. Między 2011 a 2014 roku doszło do 120 zgonów z powodu nieleczonych chorób i warunków panujących w zakładach penitencjarnych.

Departament więziennictwa informuje, że zajmą się sprawą praw człowieka w więzieniach jak poradzą sobie z przeludnieniem – w planach jest już kolejne więzienie, którego otwarcie planowane jest na 2020 rok.

Opracowała: J.B.

na podstawie: https://www.mmtimes.com/national-news/yangon/27371-three-new-prisons-to-open-at-end-of-2017.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here