Japonia uznaje Ajnu za ludność rdzenną

585
Jak donosi The Japan Times, japoński rząd jest bliski uchwalenia ustawy po raz pierwszy w historii uznającej Ajnu za ludność autochtoniczną państwa. 

Do tej pory Japonia starała przedstawiać się jako państwo jednolite etniczne. Prawdą jest jednak, że na północnym krańcu Hokkaido oraz na pobliskich Wyspach Kurylskich i Sachalinie od wieków zamieszkuje lud Ajnu. W przeszłości członkowie społeczności żyli w zgodzie z naturą, zajmując się zbieractwem i łowiectwem. Rozwinęli unikalny język i zwyczaje, takie jak tatuowanie ust, które udało im się zachować do dziś pomimo wielu przeciwności. W okresie Meiji (1868–1912) rząd podejmował próby zasymilowania Ajnu z Japończykami w ramach planu modernizacji państwa. Na przestrzeni lat temat Ajnu stał się dla japońskich polityków problematyczny – często ignorowali istnienie ludności i dopuszczali się dyskryminacji. Przykładem może być wypowiedź premiera Yasuhiro Nakasone z 1986 r., w której określił Japonię mianem państwa bez mniejszości etnicznych. Po upływie blisko stu lat od polityki asymilacyjnej, w 1997 r. japoński rząd przyjął ustawę mającą chronić kulturę Ajnu i gwarantować ludności prawa człowieka. Była to pierwsza wzmianka o mniejszości w japońskim prawie. W 2007 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło ustawę o ludności autochtonicznej, prosząc każde z państw członkowskich o rozpoczęcie działań prawnych w tym kierunku. Japonia była wśród krajów, które poparły deklarację, jednak nie podjęła znaczących kroków w tej sprawie.

Wprowadzenie określenia „ludność rdzenna” może być początkiem drogi do wyjaśnienia sytuacji prawnej Ajnu. Nowa ustawa ma pomóc w poprawie warunków życia i edukacji członków mniejszości. Co więcej, rząd zamierza promować kulturę Ajnu na wyspie Hokkaido w związku z Igrzyskami Olimpijskimi, które odbędą się w Tokio za 3 lata. Na kwiecień 2020 r. planowane jest otwarcie centrum kultury tej mniejszości w mieście Shiraoi. Obecnie coraz większą popularnością wśród turystów cieszy się kemping w mieście Biratori, oferujący zapoznanie z wierzeniami i zwyczajami Ajnu.

(mm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here