Wzrost gospodarczy Japonii a podatki

467

Gwałtowny wzrost gospodarczy Japonii w ostatnim czasie daje prawdopodobnie jedyną w tym czasie okazję do uporania się z długoletnią kwestią długów oraz zwiększenia podatków od sprzedaży – jak twierdzi Yoshimitsu Kobayashi, przewodniczący Japan Association of Corporate Executives (Keizai Doyukai).

Ponieważ nie zapowiada się, by dziewięciobilionowe zadłużenie Japonii uległo zmianom, Kobayashi radzi, by to właśnie w czasie największego, bo aż czteroprocentowego wzrostu PKB, uporać się z problemem długów. W 2016 roku zadłużenie dla Japonii wyniosło aż 250.4% PKB, co stanowi najwyższy dotychczasowy wynik. Warto wziąć pod uwagę ostrzeżenia przewodniczącego Keizai Doyukai, który twierdzi, że jeśli próba uwolnienia się od długów nie nastąpi teraz, Japonia straci jedyny moment na poprawę. Jeśli faktycznie tak się stanie, sytuacja finansowa kraju pozostanie niestabilna, co z pewnością nie ułatwi funkcjonowania Bankowi Japonii.

Długi obciążeniem dla przyszłych pokoleń

Zadłużenie stało się problemem którego rząd nie powinien ignorować, jednak na przeszkodzie staje między innymi polityka Abenomics. Premier Japonii Shinzō Abe skupiony jest głównie na zwiększeniu podaży pieniądza, reformach strukturalnych oraz podnoszeniu wydatków budżetowych w celu zwiększenia wzrostu gospodarczego. W związku ze wzmożonymi wydatkami na cele, które postawił sobie Abe starano się wdrożyć plany ograniczające pogłębianie się długów kraju. Jednym z celów, które obejmowały było podniesienie podatków z 8 do 10 procent. Są to i tak wysokie liczby, szczególnie przy 3- procentowym podatku z 1989 roku.

Kwestia ta została jednak ponownie odłożona, tym razem na koniec roku 2019. Jak twierdzi Kobayashi, rząd powinien raczej szczerze porozmawiać z wyborcami o powiększających się kosztach świadczeń socjalnych, niż skupiać się na osiąganiu krótkoterminowych zysków, gdyż te z kolei prowadzą do długoterminowych problemów. Ofiarami nieprzemyślanych decyzji rządu będą przede wszystkim młodzi ludzie, co Kobayashi nazywa „toczeniem wojny młodym generacjom”. Powiększające się obecnie długi państwa staną się coraz większym problemem dla przyszłych pokoleń, dlatego nadzieję przynosi Japończykom czas ostatniego, największego od 2 lat wzrostu gospodarczego.

(nl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here