Rosja uznaje Kuryle za specjalną strefę ekonomiczną

  433

  Jak poinformowała agencja Interfax, premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał dokument, w którym uznaje sporne wyspy za specjalną strefę ekonomiczną.

  Archipelag wysp wulkanicznych, zwany Kurylami, ciągnie się od japońskiej wyspy Hokkaido po południowy kraniec półwyspu Kamczatka. Przedmiotem sporu są 4 z ponad 30 wysp archipelagu, nazywane przez Rosjan Południowymi Kurylami, przez Japończyków zaś Terytoriami Północnymi. Są to wysepki Etorofu, Kunashiri, Shikotan i skaliste Habomai, które leżą zaledwie kilka kilometrów od miasta Nemuro na Hokkaido. Spór między Japonią a Rosją, do której należą obecnie wyspy, toczy się od ponad 60 lat i nie pozwolił państwom na podpisanie traktatu pokojowego po zakończeniu II wojny światowej. Kuryle zostały w całości przejęte przez ZSSR w sierpniu 1945 r. po kapitulacji Japonii. Kraj Kwitnącej Wiśni nie zgadza się jednak z uznaniem wyżej wymienionych wysepek za część Wysp Kurylskich.

  Czy podpisane dokumenty mogą przybliżyć państwa do zakończenia sporu? Dzięki ustanowieniu specjalnej strefy ekonomicznej, firmy działające na wysepkach będą mogły skorzystać z ulg podatkowych. Rozwiązanie ma przyciągnąć zagranicznych inwestorów, sprzyjając potencjalnym ekonomicznym projektom między Japonią i Rosją. W czasie swojej wizyty na wyspie Sachalin Miedwiediew ogłosił, że dzięki decyzji rosyjskiego rządu możliwy będzie rozwój rybołówstwa, infrastruktury i budownictwa na Południowych Kurylach. Jednym z pomysłów na współpracę państw jest również rozwijanie turystyki, na przykład dzięki organizowaniu rejsów dookoła wysp.

  W grudniu 2016 r. premier Shinzō Abe i prezydent Władimir Putin zgodzili się, że państwa powinny podjąć współpracę ekonomiczną na wyspach. Japonia ma nadzieję, że wspólne projekty przybliżą do rozstrzygnięcia terytorialnego sporu na jej korzyść, z kolei Rosja liczy na japońskie inwestycje. Oba kraje muszą opracować plan prowadzenia ekonomicznych przedsięwzięć, który pozwoli ominąć sporne kwestie prawne. Na początku września odbędzie się Wschodnie Forum Ekonomiczne we Władywostoku, na którym prezydenci Japonii i Rosji prawdopodobnie będą prowadzić dalsze rozmowy na temat spornych wysp.

  (mm)

  PODZIEL SIĘ

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here