Dlaczego maleje liczba członków japońskiej rodziny cesarskiej?

481
Zaręczyny księżniczki Mako, pierwszej wnuczki cesarza Akihito i cesarzowej Michiko, wywołały debatę nad malejącą liczbą członków japońskiej rodziny cesarskiej.

Wybrankiem 25-letniej Mako jest Kei Komuro, rówieśnik pracujący obecnie w firmie prawniczej. Para poznała się 5 lat temu w czasie studiów. Zgodnie z prawem z 1947 r., decydując się na ślub z osobą z gminu, księżniczka będzie musiała opuścić rodzinę cesarską. Eksperci ostrzegają, że z liczbą członków ograniczoną po odejściu Mako do 18 osób, dwór nie będzie w stanie wypełniać oficjalnych obowiązków. W czerwcu japoński rząd uchwalił prawo pozwalające cesarzowi Akihito na abdykację. 83-latek będzie pierwszym abdykującym cesarzem od czasów ery Meiji (1868–1912), kiedy to zaczęła obowiązywać dożywotnia kadencja. W zaistniałej sytuacji obowiązki przejmie jego syn, 57-letni książę Naruhito.

Z troski o kurczącą się pulę kandydatów do objęcia Chryzantemowego Tronu w przyszłości, rząd przyjął rezolucję wzywającą do badań nad możliwością zakładania przez kobiety nowych gałęzi rodu cesarskiego. Rządząca partia Liberalno-Demokratyczna wyraziła jednak swoją konserwatywną opinię o projekcie, obawiając się objęcia tronu przez kobietę lub potomka związanego z rodem krwią matki, a nie ojca. Zgodnie z obecnym prawem dziedziczenie tytułu cesarza przebiega jedynie w linii męskiej. Spośród obecnych 19 członków rodziny, jedynym chłopcem jest książę Hisahito, 10-letni brat księżniczki Mako. Pozostałe osoby przed 30-tym rokiem życia to siedem młodych kobiet, spośród których żadna nie wyszła jeszcze za mąż. Według Itsuo Sonobe, eksperta i autora książki o rodzinie cesarskiej w ujęciu prawnym, zanim trzeci w kolejce do tronu Hisahito obejmie władzę, liczba kobiet w rodzinie zmniejszy się poprzez zawarte przez nie związki małżeńskie. W takiej sytuacji liczba członków rodu będzie niewystarczająca do pełnienia oficjalnych obowiązków dworu. W praktyce oznacza to, że cesarz nie będzie mógł odwiedzać ofiar kataklizmów czy odbywać zagranicznych podróży. Specjaliści uważają, że problem mogłaby rozwiązać zmiana prawa tak, aby kobiety, które poślubiły mężczyzn z gminu mogły pozostać w rodzinie. Jednak pomysł dziedziczenia tronu również w linii żeńskiej wciąż budzi duże kontrowersje.

9mm0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here