Arabia Saudyjska pozwala kobietom prowadzić samochody

2013

Powszechne zaskoczenie wywołał dekret króla Salmana, dający kobietom prawo do prowadzenia samochodów. Do tej pory Arabia Saudyjska była ostatnim krajem świata w którym prowadzenie samochodów przez kobiety było zabronione, a aktywistki próbujące zmienić ten stan rzeczy, takie jak Loujain Hathloul czy Maysaa Alamoudi za jazdę samochodem trafiały do więzienia.

Zmiana saudyjskiego prawa i zniesienie zakazu jazdy samochodem przez kobiety były postulatem formułowanym dobitnie przez saudyjskie społeczeństwo obywatelskie od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Wtedy też aktywistki zaczęły organizować kampanie nieposłuszeństwa obywatelskiego, w trakcie których grupy kobiet demonstracyjnie prowadziły samochody po ulicach saudyjskich miast. Jednak pomimo tych nacisków ani król Fahd, ani jego następca, cieszący się opinią reformatora król Abdullah, nie uchylili zakazu. Główną przyczyną tego stanu rzeczy była obawa przed reakcją salafickiego establishmentu religijnego w królestwie.

Dlatego tym bardziej należy docenić wagę decyzji króla Salmana, który swoim wczorajszym dekretem nie tylko zrealizował postulaty wielu Saudyjek, ale także podkreślił prymat władzy królewskiej nad – nadal niezmiernie wpływowymi – salafickimi alimami. Ci ostatni nadal wykazują nieprzejednane stanowisko wobec kobiet za kierownicą, a jeden z nich, szejch Saad al-Hijri w zeszłym tygodniu stwierdził, że „kobiety nie zasługują na prawo jazdy, ponieważ mają jedynie ćwierć mózgu”.

Tłem królewskiej decyzji są procesy zachodzące w Królestwie i jego otoczeniu. Arabia Saudyjska jest monarchią absolutną pod rządami podupadającego na zdrowiu króla Salmana i jego energicznego syna – Mohammada bin Salmana. Wielu obserwatorów skłania się ku opinii, że to właśnie młody następca tronu, o którym pisaliśmy tutaj, jest siłą napędową podejmowanych ostatnio decyzji politycznych. Wiele z nich budzi kontrowersje i krytykę międzynarodową: interwencja saudyjska w Jemenie i stosowane tam metody prowadzenia wojny uznawane są za niehumanitarne, a realizowana ostatnio w królestwie kampania ograniczania swobody wypowiedzi doprowadziła do aresztowania kilkudziesięciu działaczy społeczeństwa obywatelskiego. Dlatego, niektórzy interpretują decyzję o umożliwieniu kobietom prowadzenia samochodów w kategoriach ruchu mającego na celu poprawę, nadszarpniętej ostatnio reputacji królestwa.

Warto jednak wskazać także na pozapolityczny aspekt decyzji. Mohammad bin Salman ma wszakże opinię technokraty, któremu bliskie są przede wszystkim kwestie gospodarcze. Saudyjska gospodarka poddana jest z jednej strony presji płynącej z niskich cen ropy, a z drugiej ugina się pod ciężarem wydatków socjalnych wypłacanych dla nadal szybko rosnącej populacji. Te trudności sprawiają, że od lat państwo notuje spadek średniej zamożności rodzin, co niewątpliwie przekłada się na nastroje społeczne. Kobiety zasiadając za kółkiem zmniejszą wydatki rodzin klasy średniej, które nie będą musiały już utrzymywać szoferów. Ekonomiści mają też nadzieję, że zniesienie zakazu przyczyni się do aktywizacji zawodowej kobiet – celu, który wymieniany jest w niemal wszystkich rządowych strategiach rozwoju kraju.

Postanowienia umożliwiające kobietom prowadzenie samochodu wejdą w życie w czerwcu 2018 roku.

 

PODZIEL SIĘ
mm
Politolog specjalizujący się w problematyce państw autorytarnych i przechodzących transformacje oraz w polityce regionu Bliskiego Wschodu. Jest adiunktem w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Analizuje globalne ryzyka polityczne i doradza w ekspansji zagranicznej przedsiębiorstw. Jest współzałożycielem firmy doradczej East Analytics i szefem projektu Puls Azji. Absolwent Instytutu Nauk Politycznych UJ i Instytutu Zdrowia Publicznego Collegium Medicum UJ.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here