Większa liczba ofiar wojny w Syrii – rośnie intensywność konfliktu

2175

We wrześniu wyraźnie zwiększyła się liczba ofiar wojny w Syrii. W wyniku działań zbrojnych śmierć poniosło 3050 osób, w świetle danych Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka. Niemal tysiąc zabitych stanowili cywile.

Wrzesień w Syrii był najkrwawszym miesiącem tego roku. W pierwszych ośmiu miesiącach 2017 liczba ofiar nie przekroczyła nigdy trzech tysięcy, a w pierwszej połowie roku wykazywała tendencję spadkową. Najmniej krwawym miesiącem był czerwiec, który zamknął się liczbą 2282 ofiar, w statystykach SOPC.

Niestety w kolejnych miesiącach 2017 roku ginęło już więcej osób, co przypisać należy ponownie rosnącej intensywności konfliktu. Szczególe znaczenie mają tutaj działania zbrojne toczące się we wschodniej Syrii – bitwy o Rakkę i Deir az-Zor. W tamtym obszarze koncentruje się aktywność zarówno lotnictwa państw koalicji antyterrorystycznej z USA na czele, jak i Rosji i lotnictwa syryjskiego. Intensywne bombardowania lotnicze są przyczyną największej liczby ofiar wśród ludności cywilnej.

Wojna w Syrii trwa od 2011 roku. Nie jest znana dokładna liczba śmiertelnych ofiar konfliktu – szacunki wahają się od 331 tys. do 475 tys. istnień ludzkich. Wojna toczyła się z największą intensywnością w latach 2013 i 2014, kiedy to średnio miesięcznie ginęło ponad sześć tysięcy osób. Walki, które rozpoczęły się od stłumienia antyrządowych protestów przez siły reżimu Baszara Asada w 2011 roku, przekształciły się w umiędzynarodowioną wojnę domową. Działania wojenne w Syrii spowodowały największą katastrofę humanitarną w XXI wieku, zmuszając ponad połowę populacji kraju do opuszczenia swoich miejsc zamieszkania. UNHCR szacuje liczbę syryjskich uchodźców na około 5 200 tys. osób, a liczbę osób wewnętrznie wysiedlonych (IDP) na ponad 7 200 tys. Koszty materialne wojny szacowane są na około 226 miliardów dolarów. Nawet po zakończeniu działań zbrojnych, negatywne efekty wojny odczuwalne przez dekady.

(ŁF)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here