Dzień Seniora w Japonii przypomina o problemie starzejącego się społeczeństwa

654

Jak donosi agencja Reuters, w związku z obchodami japońskiego Dnia Szacunku do Osób Starszych grupa seniorów spotkała się w jednej z tokijskich świątyń. Symboliczne ćwiczenia z hantlami przyciągnęły około 200 osób i miały na celu zapewnienie seniorom zdrowia oraz poprawę ich kondycji.

Święto jest znane również pod nazwą Dnia Seniora i od 1966 r. obchodzone jest w trzeci poniedziałek września. Ma na celu oddanie szacunku osobom starszym i podziękowanie za ich wkład w rozwój Japonii. Jednak w erze starzejącego się społeczeństwa święto przypomina również o alarmujących statystykach. Według najnowszych danych w ciągu ostatnich 5 lat populacja Japonii skurczyła się o prawie milion osób. Osoby powyżej 65. roku życia stanowią rekordowe 27,7% liczby Japończyków. W obecnym tempie starzenia się społeczeństwa można oszacować, że odsetek wzrośnie do 40% w 2060 r. Dane oceniane są jako katastrofalne i stanowią wyzwanie dla rządu i specjalistów, mając ogromny wpływ na ekonomię, finanse oraz produkcję państwa.

Co ciekawe, rekordowa liczba seniorów wciąż pracuje. Utrzymanie dużej liczby osób pozostających na stanowisku po przekroczeniu wieku emerytalnego pomaga walczyć z brakiem siły roboczej. Według najnowszych szacunków rządu, przyrost naturalny spada od wielu lat, wynosząc obecnie 1,45 urodzeń na kobietę. Wielu ekonomistów twierdzi, że kraj rozwinięty potrzebuje przyrostu naturalnego nieco powyżej poziomu 2,0 urodzeń, aby zapobiec wymieraniu jego populacji. Japonia od lat walczy z brakiem siły roboczej i posiada największy odsetek osób starszych wśród państw grupy G7, zrzeszającej najbardziej wpływowe kraje świata.

Liczba japońskich 90-latków niedawno przekroczyła 2 miliony. W czym tkwi sekret długiego życia Japończyków?  Według specjalistów za rekordową długość życia odpowiadają czynniki takie jak postęp w dziedzinie medycyny, wzrost zainteresowania zdrowym trybem życia oraz podjęte przez rząd kroki w celu przeciwdziałania samobójstwom. Należy wymienić również wysoki poziom opieki medycznej, poprawę standardów żywieniowych i aktywność osób starszych.

Marysia Moskal

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here