Nagroda Nobla dla japońskiego pisarza Kazuo Ishiguro

1682

Dzisiejsza decyzja komitetu noblowskiego sprawiła, że kolejna literacka nagroda Nobla trafiła w ręce Japończyka. Kazuo Ishiguro, mieszkający od 5. roku życia w Wielkiej Brytanii, zwyciężył m.in. ze swoim rodakiem, Harukim Murakamim, który był typowany do zostania tegorocznym laureatem tej prestiżowej nagrody.

Kazuo Ishiguro to pisarz, który tworzy wykorzystując elementy takich gatunków literackich jak kryminał, czy fantasy. Jego pierwsze powieści są „wariantami tej samej historii o człowieku, który nie chcąc się pogodzić ze swoją przeszłością, tworzy własną historię na nowo.

Kazuo Ishiguro nie był typowany jako faworyt tegorocznej nagrody Nobla. Ponadto, ponad 60% osób przyznaje, że nie czytało żadnej powieści tego autora.

Literacka nagroda Nobla trafiła w ręce Japończyka za powieści, które poprzez swoją wielką, emocjonalną siłę, odkrywają otchłań pod naszym złudnym poczuciem związku ze światem.

Kazuo Ishiguro nie był typowany jako faworyt tegorocznej nagrody Nobla. Ponadto, ponad 60% osób przyznaje, że nie czytało żadnej powieści tego autora.

Urodzony w 1954 r. w Nagasaki pisarz wplata w swoje powieści wątek zrzucenia na Japonię bomby atomowej. Ishiguro jest autorem siedmiu powieści. Za powieść „Nie opuszczaj mnie” (Never Let Me Go) Ishiguro był nominowany do Nagrody Bookera w 2005 roku.

Wśród polskich badaczy, powieści Kazuo Ishiguro przedstawia szerszej publiczności Olga Barbasiewicz, która w swojej książce Pomniki i miejsca pamięci…, nawiązuje do pierwszej powieści laureata tegorocznej nagrody Nobla.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here