Czy klocki LEGO ułatwią naukę języka arabskiego?

2952

Język arabski to jeden z czterech najtrudniejszych języków świata. Powstał jednak projekt, który pozwoli łatwo i nie bez przyjemności, opanować podstawy arabskiej pisowni oraz wymowy. Kluczem do bardziej efektywnej nauki tego języka mają się okazać klocki Lego.

Język arabski to nie tylko język liturgiczny dla 1,7 mld muzułmanów, ale również jeden z 6 oficjalnych języków Organizacji Narodów Zjednoczonych, plasujący się na 5 miejscu najczęściej mówionych języków świata. Niestety liczne zdarzenia o charakterze terrorystycznym z udziałem Arabów i muzułmanów rykoszetem uderzyły w percepcję języka arabskiego i sprawiły, że zaczął on być negatywnie postrzegany. Próbę przełamania bariery językowej i pozbycia się lęku przed językiem arabskim podjęła młoda egipska artystka Ghada Wali, autorka projektu „Let’s Play”, który ma pomóc zaczynającym przygodę z arabskim w szybkiej i przyjemnej nauce elementarnych podstaw tego języka.

Śmiało można stwierdzić, że pomysł Wali jest dziecinnie prosty. Koncepcja aplikacji zakłada naukę zapisu poszczególnych liter za pomocą konstrukcji, wykonywanych przy użyciu znanych nam z dzieciństwa kolorowych klocków Lego. Kolory w tym wypadku nie są jedynie zabiegiem artystycznym, ale odgrywają w nauce poszczególnych liter istotną rolę. Użycie przez autorkę kilku kolorów do zbudowania jednej litery jest zabiegiem celowym, mającym na celu uproszczenie przyswojenia 29 liter alfabetu arabskiego, występujących w formie pisemnej aż pod czterema postaciami. Dodatkowo, projekt ma być wzbogacony o elementy dźwiękowe, umożliwiające jednoczesne poznanie sposobu wymowy każdej z liter oraz odsłuchanie przykładowego wykorzystania ich w konkretnych słowach.

Lego jako metafora

Ghada Wali pytana o cel swojego projektu podkreśla, że został on stworzony nie tylko po to, by poprzez przyjazny interfejs ułatwić naukę języka arabskiego, ale widzi w nim również szansę na zaprezentowanie piękna swojego języka w nowej i bardziej przyjaznej formie. Zastosowany w projekcie „Let’s Play” dwujęzyczny system ma przyczynić się do przełamania strachu przed językiem arabskim i oswojenia się z jego brzmieniem. Z jednego zestawu klocków LEGO można uformować 2 różne języki, co jak tłumaczy autorka projektu, ma pokazać, że wszyscy jesteśmy zbudowani z tej samej materii.

Walka ze stereotypami i negatywnym nastawieniem do Arabów i ich kultury jest przewodnim tematem oraz siłą napędową egipskiej artystki. Mimo młodego wieku (26 l.), Ghada Wali odnosi międzynarodowe sukcesy, dzięki którym znalazła się w tegorocznym rankingu Forbesa wśród trzydziestu najbardziej wpływowych ludzi biznesu – „30 under 30”. Poprzednie językowe projekty tej artystki, a wśród nich „The Hierolatin Typeface” oraz „Naguib Mahfouz Tribute” również wykorzystywały alfabet łaciński do zmniejszenia różnic językowo-kulturowych. Jednak jednym z najbardziej popularnych, szczególnie w środowisku internautów, projektów Wali jest „Meen Homma” – temat bezpośrednio dotykający problemu rasizmu, genderu oraz stereotypizacji Egiptu i Egipcjan.

Bez wątpienia najnowszy projekt Ghady Wali to innowacyjne połączenie nauki języka arabskiego z zabawą z lat dzieciństwa, który pozwoli zainteresowanym łatwiej przyswoić ten orientalny język. Jednak to czy projekt „Let’s Play” przyczyni się do zmiany postrzegania języka arabskiego i odczaruje przyległą do niego złą opinię, okaże się dopiero po jego uruchomieniu, za co trzymam mocno kciuki!

PODZIEL SIĘ
mm
Związana z Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoją pracą stara się przybliżyć prawdziwy obraz Bliskiego Wschodu, fascynatka kultury, języka arabskiego oraz kwestii polityczno-gospodarczych państw arabskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here