Usługi medyczne w Japonii obciążone problemem starzejącego się społeczeństwa

614

Obecnie aż ponad 27% japońskiej populacji stanowią osoby w wieku powyżej 65 lat, co sygnalizuje istotny problem starzejącego się społeczeństwa w Kraju Kwitnącej Wiśni. Cierpi na tym nie tylko rynek pracy i finanse państwa, ale również usługi medyczne, tak istotne przy wciąż powiększającej się liczbie starszych osób.

Każda sekunda na wagę złota

Japoński numer alarmowy 119 w zeszłym roku wybierany był rekordową ilość razy, bowiem w tym czasie aż 6.21 miliona osób chciało zasięgnąć pomocy medycznej. To o 2.6 razy więcej niż w 2015, podobnie z liczbą przewożonych ambulansami. Niestety nie wszystkie z wykonanych telefonów były konieczne, co wyjątkowo utrudnia pracę japońskich usług medycznych. Na podstawie ankiety wypełnionej przez 1 500 dorosłych wywnioskowano, że prawie 30% osób wezwało pomoc, ponieważ nie potrafiło rozpoznać powagi stanu swojego złego samopoczucia, a około 20% zrobiło to z powodu zamkniętych klinik w nocy czy weekendy. Co bardziej martwiące, 3.5% z nich myślało, że wezwanie ambulansu oznacza niezwłoczne leczenie, a 3.2% zwyczajnie nie miało innego środka transportu. Z takim podejściem oraz ograniczoną liczbą służb medycznych, coraz cięższa będzie pomoc tym najbardziej potrzebującym. Szczególnie, gdy Japonia spodziewa się na przestrzeni kilku kolejnych lat wzrostu ilości osób powyżej 65 roku życia o 11%.

Jak ocalić więcej żyć?

Władze miast starają się podejmować kroki w celu odciążenia służb ratunkowych. Sugerują między innymi wybieranie numeru #7119, aby poradzić się w kwestii stanu swojego zdrowia i ewentualnie wtedy wezwać pogotowie. Póki co taką możliwość posiadają mieszkańcy prefektur Tokyo, Nara, Osaka i Fukuoka oraz 3 miasta poza nimi. Powstała także aplikacja na smartfony Q-suke pozwalająca dostosować potrzebny rodzaj pomocy na podstawie symptomów oraz wybrać instytucję. Nie są to jednak na tyle powszechne sposoby, by całkowicie zaradzić problemowi. Rozważa się wprowadzenie dodatkowych opłat dla tych, którzy wzywają pomoc bez koniecznej potrzeby, jednakże taka decyzja mogłaby ograniczyć dostępność medycznej pomocy osobom mniej zamożnym. Mimo to, na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród 3 879 lekarzy, jedynie 13.4% opowiedziało się za tym, by usługi ambulansów pozostały darmowe.

Opieka medyczna to podstawowy środek pomocy ludziom wśród starzejącego się społeczeństwa. Więcej osób starszych oznacza wzmożoną potrzebę wsparcia w tym zakresie. Japońskie służby ratunkowe stoją więc przed wielkim wyzwaniem, w którym walka toczy się o życia mieszkańców.

(nl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here