80 lat polskiej archeologii w Egipcie

3695

Polska szkoła egiptologii ma na swoim koncie kilkadziesiąt misji naukowych na terenie całego Egiptu, setki wykopanych eksponatów oraz nieocenione zasłużenie wśród archeologów z całego świata. Co stoi za tym sukcesem i jak to się zaczęło?

Pierwsze polskie wykopaliska archeologiczne na terenie Egiptu rozpoczęły się jeszcze przed II wojną światową. W 1937 r. w ramach współpracy Uniwersytetu Warszawskiego z Francuskim Instytutem Archeologii Orientalnej w Kairze, odbyła się pierwsza misja archeologiczna w Tell Edfu kierowana przez najwybitniejszego polskiego egiptologa Profesora Kazimierza Michałowskiego. Twórca polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej oraz założyciel Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego był wybitnym pedagogiem, który wykształcił wiele pokoleń znakomitych i cenionych archeologów.

Sukces pierwszej misji Polaków w Edfu zwrócił uwagę świata nauki na polskich archeologów i zaowocował licznymi propozycjami udziału w zagranicznych wykopaliskach. Misja ta zapoczątkowała też wieloletnią współpracę z egipskim Ministerstwem Starożytności, która trwa aż do dziś.

Obecnie kalendarium polskich badań archeologicznych i konserwatorskich w Egipcie wypełnione jest dziesiątkami misji badawczych, a do najważniejszych z nich zalicza się prace w Tell Atrib, Deir el Bahari, Dolinie Królów, Abu Simbel czy West Saqqara. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim prace wykopaliskowe w parku archeologicznym Kom El-Dikka w Aleksandrii, którego kolejne fragmenty zostały otwarte dla zwiedzających 1 kwietnia br.

Polska misja badawcza była pierwszą zagraniczną misją archeologiczną na terenie Aleksandrii, i została powierzona naszym specjalistom bezpośrednio przez egipskie Ministerstwo Starożytności. Prowadzone tam nieprzerwanie od 60 lat badania i prace konserwatorskie są uważane za najważniejsze w całej Aleksandrii i stanowią jeden z największych sukcesów polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej w historii.

Kolejnym etapem rozwoju polskiej szkoły egiptologii było założenie w Kairze w 1957 r. przez prof. Michałowskiego Stacji Badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, będącej stałą placówką naukową reprezentującą na terenie Egiptu polskie środowisko badaczy i archeologów. Przy Stacji realizowanych jest wiele programów stypendialnych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, pozwalających na rozwój i kształcenie nowego pokolenia archeologów.

Z okazji 80-lecia polskich badań w Egipcie, Instytut Archeologii UW oraz Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW podjęło się organizacji serii otwartych wykładów oraz wystaw upamiętniających 80 lat polskiej archeologii w Egipcie. Zarówno w Warszawie jak i w Kairze można było z skorzystać z okazji i poznać historię polskich badań archeologicznych jak również na własne oczy zobaczyć niektóre zabytki pozyskane podczas przeprowadzonych dotychczas wykopalisk.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, polscy uczeni brali udział i nadal uczestniczą w badaniach nad najważniejszymi zabytkami jednej z najstarszych cywilizacji świata. Choć w zakresie badań nad historią starożytnego Egiptu dokonano już wielu przełomowych odkryć, polska szkoła egiptologii nadal osiąga znaczące sukcesy w dziedzinie prac wykopaliskowych i konserwatorskich.

PODZIEL SIĘ
mm
Związana z Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoją pracą stara się przybliżyć prawdziwy obraz Bliskiego Wschodu, fascynatka kultury, języka arabskiego oraz kwestii polityczno-gospodarczych państw arabskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here