Nowy styl pracy młodych Japończyków

1788

Jak donosi The Japan Times, młodzi Japończycy coraz częściej decydują się na pracę równolegle w dwóch firmach lub łączenie pracy z innymi aktywnościami. Nowa tendencja wnosi zmiany do japońskiego stylu pracy, który ograniczał obywateli do lojalnej pracy dla jednej firmy i całkowitego poświęcenia obowiązkom zawodowym.

Karierą na dwóch różnych płaszczyznach może pochwalić się Nanako Shibata, pracowniczka agencji PR w Tokio i profesjonalna tancerka. 27-latka rozpoczęła pracę w korporacji b-style Inc. jako pełnoetatowy pracownik. Wkrótce jednak praca uniemożliwiła jej rozwijanie pasji. Za radą przełożonego zdecydowała się na pracę w niepełnym wymiarze godzin, poświęcając korporacyjnej karierze 3 dni w tygodniu. Po zmianie statusu Shibata wciąż bez trudu osiąga cele zawodowe, a dzięki wsparciu współpracowników została nagrodzona przez dyrekcję za świetne wyniki. Firma b-style Inc. planuje wprowadzenie systemu pozwalającego innym pracownikom na pracę 3 dni w tygodniu, ale bez zmieniania ich statusu, jak miało to miejsce w przypadku Shibaty. Celem dyrekcji jest zagwarantowanie pełnoetatowo zatrudnionym elastycznych godzin pracy.

Historia kobiety jest przykładem coraz popularniejszej wśród młodych Japończyków „równoległej kariery”. Zjawisko charakteryzuje się pracą jednocześnie w kilku firmach lub łączeniem obowiązków zawodowych z różnymi zajęciami i jest propagowane przez rząd. Ma to być próba zreformowania stylu pracy, która wiąże się z planem rozwoju gospodarczego premiera Shinzō Abe. Problemy takie jak śmierć z przepracowania i ogromna liczba nadgodzin dowodzą, że japońska kultura pracy potrzebuje takich zmian.

Przykładów osób z pokolenia „millenialsów”, które wcielają nowy styl pracy w życie, jest znacznie więcej. Masayuki Tanaka, 35-letni samodzielny doradca z Tokio pracujący również dla jednej z firm, postanowił opuścić bardziej dochodowe stanowisko. Mężczyzna poświęcił zajmującą zbyt wiele godzin pracę aby mieć więcej czasu dla dziecka. Jego przychody znacznie się zmniejszyły, jednak Tanaka cieszy się czasem wolnym. Według Natsuko Hagiwary, profesor Uniwersytetu Rikkyo, tendencja dowodzi upadku tradycyjnego szukania zatrudnienia w jednej firmie aż do emerytury. Kobieta uważa, że rząd i dyrekcje firm powinny zaangażować się w stworzenie stylu pracy dogodnego dla młodych Japończyków.

Marysia Moskal

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here