Syria: Zginął generał Issam Zahreddine

2279

W skutek wybuchu miny zginął generał Syryjskiej Armii Arabskiej Issam Zahreddine, sławny dowódca obrony Deir ez-Zor. 

Syryjski generał poniósł śmierć, gdy jego pojazd wjechał na minę podłożoną przez wycofujące się oddziały Państwa Islamskiego. Zahreddine dowodził w tym czasie operacją specjalną na wyspie Saqr w Deir ez-Zor. Miał 56 lat.

Ciało oficera zostało przetransportowane samolotem do Damaszku, skąd prawdopodobnie trafi do rodzinnej miejscowości Tarba w prowincji As-Suwajda.

Generał Zahreddine był syryjskim druzem i dowódcą elitarnej 104 Brygady Gwardii Republikańskiej. W czasie trwającego konfliktu opowiedział się po stronie prezydenta Baszara al-Assada za co był krytykowany przez swoich współwyznawców. Przeciwnicy generała obciążali go także odpowiedzialnością za dokonanie zbrodni wojennych.

Issam Zahreddine zyskał sławę w trakcie sprawowania dowództwa nad obroną oblężonego miasta Deir ez-Zor na wschodzie Syrii. Przez 3 lata niewielki garnizon miasta, w którym schroniło się wielu cywilów, odpierał ataki bojowników Państwa Islamskiego (ISIS). Dowódca był znany ze swojej odwagi i bardzo często walczył ze swoimi żołnierzami na pierwszej linii, czym zdobył sobie powszechny szacunek. Dla prorządowych Syryjczyków Issam Zahreddine stał się bohaterem i jedną z najbardziej rozpoznawanych postaci tej wojny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here