Guus Hiddink chce wybudować boiska w Korei Północnej

2572

Fundacja Guusa Hiddinka w ramach projektu Dream Field zamierza w 2018 roku wybudować w Pjongjangu boisko piłkarskie.

Źródło, na które powołuje się „The Korea Times”, informuje, że holenderski trener w 2015 roku odwiedził Koreę Północną i zobowiązał się stworzyć tam 10 boisk. Aby dotrzymać obietnicy, Fundacja zamierza zorganizować kolację 23 lub 24 października, na której zbierane będą fundusze od potencjalnych darczyńców. Holender będzie na niej obecny. Rząd prezydenta Moona popiera tę inicjatywę, widząc w niej okazję do złagodzenia napięć występujących między dwiema Koreami.

Projekt Dream Field zakłada budowę przeznaczonych dla osób niewidomych boisk futsalowych o wymiarach 40 × 20 metrów. Każdy obiekt wyposażony jest w specjalne, wydające dźwięki piłki. Młodzi piłkarze są tam szkoleni przez europejskich oraz rodzimych trenerów bez pobierania opłat. Mecze rozgrywane są przeważnie w 3 bądź 4-osobowych drużynach.

Pierwsza z obecnych 13 takich placówek powstała na terenie Korei Południowej w 2007 roku. Projekt od samego początku zakładał ekspansję do Korei Północnej i innych azjatyckich państw, jednak dotychczas boiska Fundacji pojawiły się tylko w jednym kraju.

Guus Hiddink jest pochodzącym z Holandii byłym piłkarzem oraz trenerem piłkarskim. Podczas odbywającego się w 2002 roku Mistrzostw Świata w Korei Południowej i Japonii z reprezentacją Korei osiągnął czwarte miejsce. Wynik ten jest dotychczas największym sukcesem Koreańczyków w historii ich występów na Mundialu – jedynie dwa razy przeszli przez fazę grupową. Wyczynem tym Guus Hiddink zaskarbił sobie niezwykły szacunek wśród kibiców. Wiele firm i organizacji rządowych usiłowało uczyć się od niego umiejętności przywódczych. Po wygranym meczu z Włochami w 1/8 finału w Pusanie pojawiła się tabliczka, na której widniał tekst „Hiddink na prezydenta”.

Sukces odniesiony z reprezentacją Korei Południowej, który w dużej mierze przyczynił się do zdobycia przez niego tytułu Najlepszego Menedżera na Świecie w roku 2002, w plebiscycie magazynu „World Soccer”, nie jest jedynym osiągnięciem wartym uwagi.

Guus Hiddink jako trener sześciokrotnie zwyciężał z PSV Eindhoven w rozgrywkach Eredivisie (najwyższa klasa rozgrywkowa w Holandii), czterokrotnie zdobywał z tym klubem Puchar Holandii oraz raz tryumfował w Pucharze Europy, poprzedniku obecnej Ligi Mistrzów UEFA. Ponadto może się pochwalić wygranymi w Pucharze Interkontynentalnym (jako trener Realu Madryt) oraz Pucharze Anglii (jako trener Chelsea Londyn).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here