XIX zjazd KPCh dobiegł końca

1659

Dzisiaj (24 października) dobiegł końca XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin. Ostatniego dnia spotkania zatwierdzony został raport z prac Komitetu Centralnego oraz Centralnej Komisji Kontroli Dyscyplinarnej za lata 2012-2017, wybrano skład tych gremiów na następną kadencję oraz przyjęto zmiany w konstytucji partyjnej. 

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów do partyjnej konstytucji wpisano frazę o „myśli Xi Jinpinga o socjalizmie z chińską charakterystyką nowej ery” (chiń. 习近平新时代中国特色社会主义思想, Xi Jinpping xin shidai zhongguo tese shehui zhuyi sixiang) jako nową podstawę ideologiczną partii. Dołączy więc ona do marksizmu-leninizmu, Myśli Mao Zedonga, Teorii Deng Xiaopinga, Zasady Trzech Reprezentacji i Koncepcji Naukowego Rozwoju. Warto przy tym zauważyć, że imię Xi Jinpinga zostało integralną częścią dokumentu. Imię dwóch byłych sekretarzy generalnych KPCh – Jiang Zemina i Hu Jintao – nie znalazło się w partyjnej konstytucji. Może to wskazywać na znacznie większy wpływ Xi na sprawy organizacji niż posiadali jego poprzednicy.

W Komitecie Centralnym (KC) XIX kadencji znalazło się 204 członków i 174 zastępców członków. Centralna komisja Kontroli Dyscyplinarnej będzie posiadała 133 członków.

Wybór nowego Politbiura

Jutro nowy Komitet Centralny XIX kadencji zbierze się na pierwszym posiedzeniu plenarnym (plenum). Wybierze członków Biura Politycznego (Politbiura) oraz Stałego Komitetu Biura Politycznego. Spodziewane jest również przedłużenie władzy Xi Jinpinga o kolejną kadencję. Podani zostaną również kandydaci na najważniejsze stanowiska państwowe, gdzie rotacja odbędzie się w marcu przyszłego roku po zebraniu się nowego Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych.

W najbliższych dniach na łamach „Pulsu Azji” ukaże się szereg artykułów podsumowujących i analizujących zjazd KPCh.

XIX zjazd KPCh obradował od 18 listopada w Pekinie. Wzięło w nim udział niemal 2300 delegatów. Kolejne tego typu spotkanie będzie miało miejsce w 2022 roku.

(ab)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here