Watykan odrzucił nominację libańskiego ambasadora

1897

Papież Franciszek odmówił zaakceptowania nowego ambasadora Libanu przy Stolicy Apostolskiej ze względu na jego przynależność do masonerii. 

Jak podaje libański serwis kataeb.org papież Franciszek poinformował libańskiego premiera Saada Haririego podczas jego wizyty w Watykanie, że nie zaakceptuje Johnnego Ibrahima jako ambasadora Libanu. Powodem jest przynależność Ibrahima do masonerii. Wcześniej libański polityk sprawował funkcję konsula w Los Angeles.

Watykan miał przesłać też kilka bezpośrednich wiadomości do Libanu z prośbą o innego kandydata, jednak libańskie ministerstwo spraw zagranicznych odmówiło zmiany nominacji.

Premier Hariri był zaskoczony przedstawionym stanowiskiem papieża, jednak obiecał znaleźć innego ambasadora. Sam Ibrahim przyznał się, że utrzymywał kontakty z francuską masonerią, lecz nigdy nie był członkiem wolnomularstwa.

Ogłoszenie Ibrahima ambasadorem Libanu w Watykanie spotkało się z poparciem niektórych duchownych innych odłamów chrześcijańskich. Arcybiskup Moushegh Mardirossian z Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego wysłał list gratulacyjny, w którym stwierdził, że były konsul Los Angeles „naprawdę zasługuje na ten zaszczyt”.

Watykan już w przeszłości odwoływał dyplomatów z przyczyn moralno-światopoglądowych. W 2015 roku Stolica Apostolska odrzuciła nominację homoseksualisty na ambasadora Francji przez prezydenta Hollande’a. Francja ostatecznie zrezygnowała i powołała innego kandydata. Podobnie było z nominacją Caroline Kennedy na ambasadora USA, która popierała prawo do aborcji.

Długa walka Kościoła z masonerią

Decyzja papieża jest zapewne uwarunkowana jego sprzeciwem wobec wpływowych grup infiltrujących Kościół Katolicki. Wkrótce po swoim wyborze papież wygłosił przemowę przeciwko „masońskiemu lobby”.

Od prawie 300 lat relacje wolnomularstwa z Kościołem Katolickim cechuje wrogość i próby rozbicia poprzez infiltracje. W krajach, w których masoneria zdominowała władzę, prześladowano i zabijano katolików m.in. w Meksyku w latach 1920-1930 i w Hiszpanii przed II wojną światową.

Od 1738 roku Kościół Katolicki zabrania swoim wiernym przynależności do stowarzyszeń wolnomularskich. Ideały wyznawane przez masonów są sprzeczne z zasadami chrześcijaństwa. Papieże na przestrzeni wieków wielokrotnie potępiali sekty wolnomularskie. Wierny, który zapisze się do masonerii, nie może przystępować do komunii świętej i znajduje się w stanie grzechu śmiertelnego.

W Libanie loże wolnomularskie funkcjonują od drugiej połowy XIX wieku. W odróżnieniu od wielu innych państw Bliskiego Wschodu mogą tam one legalnie działać. Jednak zarówno muzułmańskie, jak i chrześcijańskie autorytety religijne potępiają przynależność do masonerii.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here