Relacja z debaty Pulsu Azji – Program atomowy KRLD

1973

Pierwsza z cyklu „Debata Pulsu Azji” zatytułowana „Program atomowy Koreańskiej Republiki Ludowej” była niekwestionowanym sukcesem. Zainteresowanie debatą przerosło oczekiwania organizatorów, czego wyrazem była wypełniona po brzegi kawiarnia Bonobo.

Zorganizowana przez redaktorów Pulsu Azji oraz wykładowców i studentów Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu debata odbyła się 6 października bieżącego roku w kawiarni Bonobo.

Wprowadzenie merytoryczne i historyczne zapewniły moderatorki – Agnieszka Pawnik oraz Katarzyna Nowak.

Zaproszeni eksperci: dr Olga Barbasiewicz, Adrian Brona, Karol Starowicz i Robert Zając przybliżyli zgromadzonym słuchaczom problem programu atomowego Korei Północnej. Dzięki ich wiedzy można było lepiej zrozumieć skomplikowaną naturę sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Słuchaczy szczególnie interesowały różne perspektywy patrzenia na kryzys koreański, prezentowane przez prelegentów. Nieczęsto bowiem w polskiej przestrzeni informacyjnej można usłyszeć np. o postrzeganiu Korei Północnej przez azjatyckie mocarstwa – Chiny lub Japonię.

Po wysłuchaniu przygotowanego przez ekspertów wprowadzenia nadszedł czas na pytania i wnioski przybyłych gości. Można śmiało stwierdzić, że emocji nie zabrakło, a kwestie społeczne, gospodarcze i polityczne wzbudziły spore zainteresowanie uczestników debaty. Szczególną uwagę poświęcono polityce prezydenta Trumpa oraz sankcjom gospodarczym nałożonym na Koreę Północną. Prelegenci dyskutowali wraz z publicznością także o pozapolitycznych wątkach związanych z wzajemnym postrzeganiem społeczeństw w Azji Wschodniej i stereotypach występujących zarówno po stronie koreańskiej, jak i chińskiej i japońskiej. W toku wymiany poglądów można było dowiedzieć się też np. jak kalendarz polityczny w Chinach wpływa na działania północnokoreańskiego rządu.

Dyskutowano także o samym reżimie koreańskim, a uwag i przemyśleń było tak dużo, że przewidziany przez organizatorów czas nie wystarczył na wyczerpanie tematu programu atomowego i jego skutków.

Zachęceni sukcesem pierwszej debaty już teraz gorąco zapraszamy na kolejne odsłony i liczymy na równie liczne przybycie oraz zaangażowanie ze strony uczestników. Kolejna debata, zatytułowana „Czy polityka w Azji jest inna?” odbędzie się już 3 listopada. Zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here