Abdykacja cesarza Akihito została ustalona na marzec 2019 roku

845

Jak podało rządowe źródło politycy ustalili, że abdykacja cesarza Akihito powinna odbyć się 31 marca 2019 roku.

W czerwcu b.r. Parlament uchwalił specjalne jednorazowe prawo, które pozwoli abdykować cesarzowi Akihito (83 lata). Rządzący postanowili uchwalić nowe prawo ze względu na podeszły wiek. Decyzja o abdykacji cesarza Akihito otwiera równocześnie drogę do objęcia cesarskiego tronu księciu Naruhito (57 lat), najstarszemu synowi obecnie panującego monarchy. Będzie to pierwsza abdykacja w Japonii od około 200 lat. Wtedy właśnie powołano prawo, pozwalające objąć tron nowemu cesarzowi dopiero po śmierci poprzednika. Jednak żaden z urzędujący polityków nie skomentował informacji na temat potencjalnej daty abdykacji cesarza.

Abdykacja cesarza Akihito będzie się również wiązała z końcem ery Heisei i początkiem nowej. Według nieoficjalnych źródeł rząd planuje ogłosić nazwę kolejnego okresu w przyszłym roku. Współcześnie w Japonii wykorzystuje się zarówno tradycyjny, jak i zachodni system datowania.

Wcześniej wspomniane specjalne jednorazowe prawo zostało ogłoszone po tym, jak w sierpniu zeszłego roku w trakcie wygłaszania specjalnej wiadomości telewizyjnej cesarz wyraził chęć abdykacji ze względu na zaawansowany wiek, co w połączeniu z problemami zdrowotnymi utrudnia mu pełnienie obowiązków publicznych. Cesarzowa również wyraziła nadzieję, że potencjalna abdykacja cesarza Akihito wpłynęłaby pozytywnie na jego stan zdrowia.

Jednak liczne niepokoje, dotyczące rodziny cesarskiej powoduje nie tylko zbliżająca się abdykacja cesarza Akihito. Problem stanowi również kwestia sukcesji tronu, ponieważ jest ona możliwa jedynie w linii męskiej. Niestety jedynym potencjalnym następcą w młodym wieku jest jedenastoletni książę Hisahito. Pozostali młodzi członkowie rodziny to dziewczęta, z czego większość z nich jest w wieku 20–30 lat. Według obowiązującego prawa po wyjściu za mąż za osobę „z ludu” kobiety muszą opuścić rodzinę cesarską i rozpocząć życie jakie zwykłe śmiertelniczki.

Sytuacja ta sprawia, że część polityków i intelektualistów wzywa do zmiany przepisów tak, aby umożliwić kobietom dziedziczenie tronu, co pozwoliłoby również na zapoczątkowanie nowych gałęzi rodu panującego. Jednak konserwatyści dalej pragną pozostać przy obecnym patrylinearnym systemie sukcesji, nie wyobrażając sobie kobiety na cesarskim tronie.

Wiktoria Tarnowska

PODZIEL SIĘ
mm
Fascynatka japońskiej popkultury, w szczególności gier komputerowych oraz kinematografii. Interesuje się również muzycznym nurtem visual kei. Nie obce są jej problemy społeczne Kraju Kwitnącej Wiśni, którymi zajmuje się w swojej pracy naukowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here