Chiny: wybrano nowe władze partyjne w regionach

1990

W ostatnich dniach wybrano szereg sekretarzy prowincjonalnych komitetów Komunistycznej Partii Chin. Nowe władze partyjne otrzymało aż 7 z 31 jednostek na poziomie prowincji, które są bezpośrednio kontrolowane przez Pekin. Należą do nich m.in. Szanghaj, Jiangsu i Guangdong.

Zmiany prezentują się następująco:

W Szanghaju sekretarzem partii został Li Qiang, który wcześniej pełnił tę samą funkcję w prowincji Jiangsu. Zastąpił Han Zhenga, który został członkiem Stałego Komitetu Biura Politycznego KPCh i dostanie nowy urząd.

Nowym sekretarzem partii w Jiangsu został Lou Qinjian, który wcześniej sprawował tę samą funkcję w prowincji Shaanxi. Jego poprzednie stanowisko zajął Hu Heping, dotychczasowy gubernator.

W prowincji Guangdong nowym sekretarzem partii został Li Xi, który pełnił tę samą funkcję w prowincji Liaoning. Zastąpił on na stanowisku Hu Chunhua, który prawdopodobnie otrzyma nową funkcję w administracji centralnej.

Nowym sekretarzem partii w prowincji Liaoning został Chen Qiufa, jej dotychczasowy gubernator.

Wang Dongfeng został sekretarzem partii w prowincji Hebei. Był on dotychczas burmistrzem miasta Tianjin. Zastąpił on na stanowisku Zhao Kezhi.

W prowincji Fujian najważniejszą funkcję partyjną objął Yu Weiguo, dotychczasowy jej gubernator. Zastąpił na stanowisku You Quana, który został wybrany członkiem Sekretariatu KPCh.

Zmiany są kontynuacją przetasowań na najwyższych stanowiskach KPCh, które rozpoczęły się w trakcie XIX zjazdu partii. Nowe władze partyjne w regionach odzwierciedlają sytuację polityczną w Chinach, która się po nim wyłoniła. Wśród mianowanych sekretarzy w prowincjach najbliższymi współpracownikami przewodniczącego Xi Jinpinga są Li Qiang oraz Li Xi, którzy zajęli najbardziej prestiżowe stanowiska. Również Hu Heping, najmłodszy z powyższego grona, może być uznany za bliskiego otoczeniu Xi.

W ustroju politycznym Chin to sekretarze prowincjonalnych komitetów partii mają większy wpływ na regionalną politykę niż gubernatorowie.

(ab)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here