Seul proponuje dalszy rozwój współpracy militarnej z USA

507

Wraz ze wzrostem napięcia na Półwyspie Koreańskim rząd w Seulu zaproponował zwiększenie wsparcia dla amerykańskich oddziałów i systemów wojskowych. Jak podaje „Korea Herold”, Korea Południowa chce w ten sposób wzmocnić swoją obronność.

W niedzielę 29 października b.r. anonimowe rządowe źródło przekazało Agencji Yonhap, że dalsza współpraca militarna z US. ma bezpośredni związek z zagrożeniem nuklearnym i rakietowym płynącym z Korei Północnej.

Ministrowie obrony narodowej Korei Południowej i US. Song Young-moo i James Mattis rozmawiali o tym z podczas corocznego spotkania w sprawie bezpieczeństwa, które odbyło się w Seulu w ub. tygodniu. Wystosowano wspólne oświadczenie dotyczące zwiększania ilości amerykańskich oddziałów oraz systemów obronnych w regionie.

Rozmowy na ten temat rozpoczęły się we wrześniu b.r. po teście nuklearnym przeprowadzonym przez Pyongyang. Wśród wymienianych elementów, które mają wzmocnić obronność Korei Południowej, wymienia się m.in. lotniskowce, łodzie podwodne wykorzystujące napęd atomowy, bombowce o dalekim zasięgu oraz specjalne myśliwce, które trudniej wykryć.

Podczas ostatnich łączonych ćwiczeń wojskowych wykorzystano także USS Ronald Reagan, lotniskowca o napędzie atomowym, oraz ponaddźwiękowego bombowca B-1B.

Prezydent Moon Jae-in wyraził w ub. tygodniu opinię, że „agresywne rozmieszczanie” amerykańskich systemów obronnych jest skuteczne w odstraszaniu Korei Północnej. „Doceniam te działania, dzięki którym wielu zmartwionych kryzysem bezpieczeństwa Koreańczyków zyskuje nadzieję” – powiedział podczas spotkania z ministrem Mattisem.

Inne cytowane przez Agencję Źródło potwierdza, że propozycja dalszej współpracy dotyczy dostarczania paliwa oraz pomoc w konserwacji i utrzymaniu maszyn i łodzi biorących udział w amerykańskich misjach wojskowych w regionie. Najprawdopodobniej będzie to oznaczało dostęp do instytucji naprawczych, a nie wsparcie koreańskich fachowców, ponieważ US. prowadzi ścisłą politykę ochrony technologii wojennych.

Ministerstwo Obrony Narodowej w Seulu przekazało też, że w ciągu ostatniego roku US. podwoiło ilość wojskowych maszyn i łodzi stacjonujących na Półwyspie Koreańskim.

Ostatni tekst nuklearny przeprowadzony przez Pyongyang we wrześniu b.r. był największym w historii tego państwa i spotkał się z ostrą reakcją na arenie międzynarodowej. Song i Mattis zapowiedzieli, że Korea Południowa i US. nie będą tolerować agresji w regionie.

PODZIEL SIĘ
mm
Specjalistka w sprawach Japonii i Korei związana z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Pasjonatka japońskiej historii, polityki i kinematografii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here