Singapur chce zmniejszyć liczbę samochodów

1761

Władze Singapuru przyjęły nową ustawę, która zakłada wprowadzenie nowych regulacji w kwestii rejestracji pojazdów. Od przyszłego roku, a dokładnie od lutego 2018, kupno nowego auta zostanie zdecydowanie utrudnione, ponieważ ustalony przyrost liczby samochodów osobowych zostanie obniżony do zera. Obecne dopuszczalne tempo wzrostu wynosi 0,25% rocznie.

Powodem podjęcia tak stanowczych kroków ma być brak miejsc do parkowania i olbrzymie korki, które paraliżują ruch na drogach. Podobne ograniczenie będzie dotyczyło także motocykli. Niedotknięte żadnymi limitami pozostaną autobusy oraz samochody ciężarowe.
Co wprowadzone restrykcje oznaczają w praktyce dla przeciętnego Singapurczyka? Każdy potencjalny nabywca nowego pojazdu najpierw będzie musiał zakupić specjalny certyfikat. Będzie to oznaczało wydanie pozwolenia użytkowania na okres 10 lat. Liczba certyfikatów będzie jednak ograniczona i wystawiona na aukcję, która odbywającą się co miesiąc. W związku z tym tylko ci, którzy będą wstanie zapłacić najwięcej otrzymają taki dokument.

Nieoficjalnie podaje się, że zezwolenie na niewielki samochód może kosztować nawet 40 tys. dolarów. Do tego dochodzi koszt zakupu samego pojazdu. Warto dodać, że dzięki konsekwentnej polityce państwa, koszty zakupu auta na dzień dzisiejszy są już bardzo wysokie. Model ze średniej półki kosztuje nawet 90 tysięcy dolarów. Obywatel USA zapłaciłby za takie samo auto ok. 24 tys. dolarów, czyli prawie cztery razy mniej.
Władze deklarują, że dzięki nowoczesnej komunikacji publicznej, mieszkańcy nie będą mieć żadnych problemów ze swobodnym przemieszczaniem się.

W 2016 roku w Singapurze było 956,43 tys. pojazdów, z czego 552,4 tys. aut osobowych i 163,2 tys. samochodów ciężarowych i dostawczych, a także 143 tys. motocykli i skuterów.
Według oficjalnych danych wskaźnik posiadania samochodu osobowego wynosi 11%. Jest to najniższy wynik ze wszystkich krajów rozwiniętych. W USA jest to aż 80%, a w Europie poniżej 50%.

AM

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here