Donald Trump osłabia sojusz USA z ROK

1802

Blisko 2/3 Koreańczyków z Południa uważa, iż Donald Trump osłabia sojusz na linii USA-ROK. Takie dane przedstawia badanie przeprowadzone przez The Korea Times.

Ogółem 31.7% ankietowanych wypowiedziało się pozytywnie o wpływie amerykańskiego prezydenta na relacje z ich krajem. 25.2% wszystkich respondentów uznało jego oddziaływanie za „generalnie pozytywne”, a 6.5% za „bardzo pozytywne”.

Działania prezydenta Trumpa jako osłabiające relacje wskazało 65.8% osób pytanych: 47.6% określiło wpływ jako „generalnie negatywny”, a 18.2% jako „bardzo negatywny”.

2.5% wszystkich ankietowanych nie udzieliło żadnej odpowiedzi bądź nie miało zdania.

Powodów takich nastojów należy doszukiwać się w niedawnej eskalacji konfliktu na linii Waszyngton-Pjongjang. Prezydent Trump za pomocą swojego konta na Twitterze brał czynny udział, nazywając przywódcę KRLD między innymi „szaleńcem” bądź „człowieczkiem od rakiet” („Little Rocket Man„).

Bez znaczenia nie jest również fakt, iż polityka prezydenta Moon’a dotycząca Korei Północnej nie jest w pełni zbieżna z tą uprawianą przez Stany Zjednoczone. Seul oprócz sankcji poszukuje również płaszczyzn do dialogu z reżimem Kima, co w opinii prezydenta Trumpa nie ma szans powodzenia.

Innym przykładem braku jednakowego stanowiska może być zawieszenie przez stronę koreańską instalacji na jej terenie amerykańskiego systemu antyrakietowego THAAD, który w przeszłości był powodem ochłodzenia relacji Korei Południowej z Chinami.

Jednak Donald Trump może odetchnąć z ulgą, ponieważ jako postać najbardziej odpowiedzialną za pogłębienie kryzysu na Półwyspie, przebadana próba wskazała przywódcę Korei Północnej – Kim Dzong Un’a. Swój głos oddało na niego 48.6% pytanych, na prezydenta Stanów Zjednoczonych jedynie 27.2%. Na trzecim stopniu podium znalazł się przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej – Xi Jinping (16%). Premier Japonii Shinzō Abe był opcją wybraną przez 2.3% ankietowanych. Natomiast Władimir Putin przez 1.7%. 4.2% nie miało zdania bądź nie udzieliło odpowiedzi.

Kolejne z pytań zadanych przez ankieterów dotyczyło sposobu radzenia sobie z kryzysem koreańskim. 47.5% uznało sankcje i wywieranie presji na reżimie za najlepszy sposób rozwiązania problemu. 43.7% wyżej ceniło współpracę i dialog. 6.4% respondentów za najskuteczniejszy uznało atak prewencyjny. Porównując te dane z poprzednim badaniem (65.2% preferowało współpracę i dialog, 33.6% – sankcje) możemy zauważyć, która z opcji zyskała na popularności w związku z zaostrzeniem się sytuacji w regionie.

 

(so)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here